czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 30 września 2020
  • wyświetleń: 1497

Czym jest logistyka transportu i dlaczego jest tak ważna?

Materiał partnera:

Logistyka jest bardzo rozbudowaną dziedziną. Obejmuje ogromny zakres usług, w zależności od potrzeb, warunków i konkretnego celu przedsiębiorstwa. Jednym z najważniejszych jej działów jest logistyka transportu, ponieważ to właśnie transport odgrywa w tej dziedzinie ogromną rolę. Co ciekawe niekiedy trudno całkowicie rozdzielić pojęcie logistyki transportu i samego transportu, ponieważ te przenikają się wzajemnie i uzupełniają. Dzisiaj postaramy się nieco wyjaśnić te pojęcia, czego szczegóły znajdziecie poniżej.

Czym jest logistyka transportu i dlaczego jest tak ważna?


Logistyka transportu, transport, a spedycjaJeśli poruszymy pojęcie logistyki, z pewnością spotkamy się już na samym początku z powyżej wymienionymi pojęciami. Są one często mylone, dlatego na samym początku zajmiemy się ich wyjaśnieniem i podkreśleniem różnic. Logistyka transportu jest pojęciem najszerszym i składa się na nią planowanie i realizacja przepływu produktów, surowców akcesoriów i informacji. Wszystko odbywa się tak, aby było to najbardziej efektywne. Transport to konkretny przewóz towarów różnymi drogami, jest też często określany spedycją, lecz spedycja jest pojęciem znacznie szerszym. Poza przemieszczaniem ładunków lub ludzi, obejmuje ona również przyjmowanie zleceń spedycyjnych, przygotowywanie ładunków czy przekazywanie przesyłek.

Czym jest logistyka transportu?Logistyka transportu jest jednym z działów logistyki -największym i najbardziej istotnym, obejmującym największą część działań. Składa się z planowania oraz szeroko rozumianej optymalizacji transportu ładunków, tak aby było to najbardziej efektywne. Jest to szczególnie istotny dział w firmach zajmujących się importem i eksportem towarów. Dzięki sprawnym działaniom firma może uniknąć niepotrzebnych strat, a tym samym zwiększyć proces produkcji i sprzedaży. Do wyboru jako właściciele firmy mamy dwie ścieżki -albo stworzenie własnego działu logistycznego, obsługującego wszystkie nasze działania, albo zlecenie tego firmie zewnętrznej. Wszystko zależy od naszych potrzeb, a także możliwości.

Dlaczego logistyka transportu jest tak istotna?Ponad 25% kosztów w całej logistyce to koszty związane z transportem. Biorąc pod uwagę ilość i częstotliwość takich działań są to ogromne pieniądze, inwestowane każdego miesiąca. Dlatego wybranie odpowiedniego środka przewozu, wytyczenia optymalnej trasy, odpowiednie przygotowanie towarów oraz powierzenie tego niezawodnemu przewoźnikowi jest tak bardzo istotne. Jest to podstawa logistyki transportu! Trzeba również podkreślić, że kluczową rolę odgrywa tutaj czas, w końcu to od niego poniekąd zależy zadowolenie klienta.

Logistyka transportu jest dosyć szerokim i skomplikowanym pojęciem, wymagającym od pracowników doświadczenia oraz nieustannego poszerzania swojej wiedzy w tym kierunku. Zlecając takie działania, wybierajmy profesjonalistów.