czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 30 września 2020
  • wyświetleń: 645

Przed maturą z języka polskiego nie zapomnij o powtórce lektur!

Materiał partnera:

Terminy matur zaplanowane są dopiero za kilka miesięcy, lecz bez wątpienia już teraz jest to bardzo intensywny okres u każdego maturzyrzysty. Pozostało nam tylko paręnaście tygodni, aby powtórzyć i utrwalić cały zakres materiału z książek do liceum oraz ostatni moment do uzupełnienia swoich braków w wiedzy. Najbardziej wymagające są przedmioty rozszerzone, ponieważ zakres potrzebnych informacji jest ogromny. Jednak dobre przygotowanie do rozszerzenia nic nam nie pomoże jeśli zawalimy podstawę, w których skład wchodzi język obcy, matematyka oraz oczywiście język polski. Przy ostatnim powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na na lektury, które z pewnością pojawią się na maturze.

Przed maturą z języka polskiego nie zapomnij o powtórce lektur!


Matura bez znajomości lektur?Książki omawiane na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkoły średniej są dla maturzystów nie lada wyzwaniem. Pierwszą przeszkodą jest ich ilość, a po drugie język, w którym większość z nich jest napisana -nieprzystępny oraz archaiczny. Trzecim powodem? Są nudne! Przeciętny nastolatek, który ma do wyboru przeczytać przestarzałą książkę, wydaną w poprzednim stuleciu, a wyjście ze znajomymi zawsze wybierze tę drugą opcję. Mimo, że nie każdy jest humanistą, matura z polskiego jest obowiązkowa i nie ma opcji, która pozwoli nam tego ominąć. Każdy arkusz maturalny niezależnie, z którego roku zawiera pytania o treści ze znajomości lektur. Nie patrząc na nasze osobiste upodobania, warto zabrać się do przygotowań z odpowiednim wyprzedzeniem - same książki do liceum nie wystarczą. Pytania związane z tym tematem pojawią się zarówno w części zamkniętej jak i w części otwartej, gdzie będziemy musieli podać konkretne przykłady wprost z zadanej lektury. Pomyłka w naszym uzasadnieniu zazwyczaj skutkuje błędem merytorycznym, po którym sprawdzający ma prawo nie uznać naszej pracy, tym sposobem tracąc wiele cennych punktów. Część ustna również bazuje głównie na lekturach szkolnych.

Wyznaczanie priorytetówMożemy pomyśleć, że do majowych matur zostało dużo czasu. Błąd! Gdy zajrzymy do spisu lektur obowiązkowych sytuacja przestaje być tak pozytywna. Pod uwagę musimy wziąć również inne równie ważne przedmioty egzaminacyjne. W taki sposób z ogromu czasu, zaczyna nam go brakować. Nie mamy nawet po co się łudzić, żę uda nam się przeczytać je wszystkie. Skupmy się na tych, które są omawiane w każdej szkole bez wyjątku. Pytania o ich zawartość pojawi się z pewnością. Ich wykazy możemy znaleźć w podstawie programowej oraz niektórych książkach do liceum. To powinien być nasz priorytet, aby mieć je opanowane na dobrym poziomie. Dobrym sposobem do odświeżenia naszej pamięci są streszczenia, lecz nie powinniśmy opierać się tylko na nich. Lecz w formie spojrzenia na lekturę z innej strony. Pytania niekoniecznie będzie o konkretną treść, lecz o sam zarys lub cechy charakterystyczne. Dodatkowo do argumentacji zarówno w części pisemnej oraz ustnej przydadzą się lektury nadobowiązkowe, które przerobiliśmy dodatkowo albo przeczytaliśmy we własnym zakresie.

Lektury to nie wszystkoJeżeli nasza wiedza o literaturze będzie opierać się tylko na książkach do liceum, może być to niewystarczające do zaliczenia egzaminu. Każda książka, która przeczytaliśmy w całości lub w jej części może okazać się na wagę złota. Pamiętać musimy, jeśli nie jesteśmy pewni jakiejkolwiek informacji, nie powinniśmy używać jej jako argument lub przykład, aby nie poplątać faktów i nie popełnić błędu merytorycznego. Druga część egzaminu pisemnego oraz część ustna polega na uzasadnieniu naszej tezy wraz z odpowiednimi argumentami, głównie z lektur. Zazwyczaj 1 lub 2 przykłady z odpowiedniej lektury spełnią narzucone wymagania, a reszta wypowiedzi argumentacyjnej zależy od nas. Jedynym wymaganiem jest aby przedstawiony tekst był tekstem kultury. W zależności od tematu możemy użyć dosłownie co przyjdzie nam do głowy na przykład ulubiona książka kryminalna lub ulubiona bajka z dzieciństwa. Są to rzeczy bliższe naszej współczesnej popkulturze, więc nie powstrzymujemy się przed ich użyciem. Polecenia maturalne mają za zadanie tylko nakierowanie sam na odpowiednie tory, reszta zależy od nas.