Wiadomości

  • 4 października 2020
  • wyświetleń: 1603

Dlaczego znakowanie psów i kotów jest ważne?

4 października to Światowy Dzień Zwierząt, rozpoczynający Tydzień Zwierząt. Ponadto cały październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Z tej okazji Anna Sztender, prezes fundacji "Mam kota na punkcie psa" przygotowała artykuł na temat znakowania psów i kotów.

kot, koty
Dlaczego znakowanie psów i kotów jest ważne? · fot. freeimages.com


Światowy Dzień Zwierząt ustanowiony został w celu zmiany stosunku ludzi wobec zwierząt i uświadomienia człowiekowi, że zwierzę to istota żywa, czująca, która także ma swoje prawa i potrzeby.

O tym, że stosunek do zwierząt jest miarą człowieczeństwa powinniśmy pamiętać nie tylko w październiku, ale przez cały rok. Właściciele czworonogów powinni zaś pamiętać, że są ich opiekunami, a ich posiadanie nakłada na nich cały katalog obowiązków, w tym przyjęcie odpowiedzialności za obecność zwierzęcia w przestrzeni publicznej. Z tym łączy się temat bezdomności zwierząt oraz znakowania psów i kotów, o którym artykuł przygotowała prezes czechowickiej Fundacji "Mam kota na punkcie psa" Anna Sztender.

Dlaczego znakowanie psów i kotów jest ważne?

Podstawową tego działania jest ochrona naszego czworonożnego podopiecznego, zarówno przed zgubieniem, jak i tego konsekwencjami dla właściciela, lub opiekuna, czyli opłatami związanymi z odebraniem ze Schroniska dla zwierząt "Reksio" w Bielsku-Białej (opłata za interwencję i dodatkowo za każdy dzień pobytu).

Zagubione zwierzęta stają się także ofiarami w zdarzeniach drogowych. W naszej gminie w pierwszym półroczu 2020 roku zanotowano 43 takie śmiertelne przypadki (dla kotów kończą się one są one z reguły tragicznie). Oznakowanie zwierzęcia w postaci adresatki, chipa, czy tatuażu, skraca czas pobytu poza kontrolą, a co za tym idzie zwiększa jego bezpieczeństwo. Obecnie zdjęcia odnalezionych zwierząt umieszczane są na stronie Schroniska "Reksio" oraz na stronach organizacji prozwierzęcych, profilach prywatnych, czy grupach na Facebooku.

Wybór znakowania psa czy kota jest tematem indywidualnym. To co jest jednak polecane dla obu tych gatunków, to czipowanie i rejestracja w jednej z baz danych. Jest to najbardziej trwała i bezpieczna forma identyfikacji, szczególnie polecana dla kotów. W przypadku kotów obróżki są przez nie często gubione, a nawet mogą stać się niebezpieczne, gdyż przy wspinaniu koty mogą na nich zahaczyć/zawiesić i zginąć. W przypadków psów bardzo dobrym i prostym rozwiązaniem jest natomiast obroża, najlepiej z aplikacją, która odbija światło czyli np.: fluorescencyjną wraz z grawerowaną metalową adresatką.

Zabezpieczanie zwierząt, które znajdują się poza posesją wynika z odpowiedzialności prawnej, którą reguluje art. 10a ust.3 ustawy o ochronie zwierząt oraz art. 77 Kodeksu Wykroczeń.

Podsumowując, właściciel psa czy kota, lub osoba, która sprawuje tymczasową opiekę - zwana opiekunem - jest za nie odpowiedzialna, zarówno z tytułu obowiązków jakie przyjęła wraz z przyjęciem zwierzęcia, jak i za jego obecność w przestrzeni publicznej. Niewywiązywanie się z tych obowiązków może prowadzić nie tylko do zagubienia się zwierzęcia, czy jego potrącenia przez pojazd, ale też grozić ukaraniem właściciela/opiekuna przez Straż Miejską grzywną w postaci mandatu karnego w wysokości do 250 złotych.

Pamiętajmy, że nieodebranie zagubionego zwierzaka ze Schroniska czy innych miejsc, gdzie przebywa, jest jego porzuceniem. Porzucenie zwierzęcia może zaś być w skrajnych przypadkach traktowane jako znęcanie się nad nim i jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3. Dodatkowo, za bezdomność zwierząt płacą podatnicy - mieszkańcy danej gminy. W 2020 roku Gmina Czechowice-Dziedzice przeznaczyła na Schronisko "Reksio" kwotę 190 000 złotych (jest to kwota za całość zadań realizowanych przez schronisko na rzecz gminy, w tym: odbiór żywych zwierząt z terenu gminy oraz w schronisku, odbiór i utylizację zwłok zwierząt, sterylizację i kastrację, usypianie ślepych miotów, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zwierząt rannych w zdarzeniach drogowych - red.).

Znakowanie psów i kotów jest coraz częściej stosowanym zabezpieczeniem, które powinno stać się obowiązkiem właściciela i prawdopodobnie tak też się w niedalekiej przyszłości stanie. Część gmin w Polsce już finansuje go z gminnych programów opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobieganiu bezdomności (co nie jest działaniem obowiązkowym, ale dopuszczonym przez Ustawę o ochronie zwierząt).

Posiadanie czworonoga to nie tylko radość z jego obecności w naszym życiu, ale także odpowiedzialność, o której - patrząc na schroniskowe statystyki - wiele osób jeszcze zapomina. Schroniska dla bezdomnych zwierząt, czyli takich, które się zabłąkały, czy uciekły, powinny być tylko czasowym zabezpieczeniem do czasu ich odbioru, nie zaś miejscem dożywotniego pobytu dla zwierząt, których nikt nie szuka, ani nie chce adoptować.

mp, Anna Sztender / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.