Wiadomości

  • 6 października 2020
  • 29 października 2020
  • wyświetleń: 7184

Dzielili się darem serca. Akcje krwiodawstwa w gminie za nami

We wrześniu, podczas trzech akcji krwiodawstwa, mieszkańcy Czechowic-Dziedzic oddali ponad 34 litry tego cennego płynu. W październiku mieszkańcy naszej gminy znów mieli okazję do podzielenia się krwią w kilku akcjach poboru.

Akcja krwiodawstwa na placu Jana Pawła II - 08.10.2020
Akcja krwiodawstwa na placu Jana Pawła II - 08.10.2020 · fot. Lucjan Martyniak


W akcji krwiodawstwa, jaka odbyła się w czwartek, 8 października na Placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach pozyskano 11 700 ml krwi, co oznacza, że tym bezcennym darem podzieliło się 26 dawców. Chętnych było 29 osób, trzech dawców odpadło po badaniach lekarskich.

Akcja krwiodawstwa na placu Jana Pawła II - 08.10.2020
Akcja krwiodawstwa na placu Jana Pawła II - 08.10.2020 · fot. Lucjan Martyniak


Oprócz zestawu czekolad, jaki zawsze otrzymują dawcy od Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wszyscy otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez Cukiernię "Asteria", piekarnię "U Habermanna" oraz pączkarnię "Pączki w maśle".

Akcja krwiodawstwo, kaniów
Akcja poboru krwi w Kaniowie - 11.10.2020 · fot. Jerzy Zużałek


Akcja krwiodawstwa na placu Jana Pawła II nie była jedyną okazją do oddania tego cennego płynu w naszej okolicy. Kolejna z nich odbyła się w niedzielę, 11 października w Kaniowie. W akcji poboru tego bezcennego leku, która miała miejsce na parkingu przy kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, mimo deszczu i zimna, zarejestrowały się 22 osoby chcące podzielić się z potrzebującymi swoim darem serca. Lekarz po badaniu i przeprowadzeniu wywiadu dopuścił do oddawania krwi 18 osób, dzięki czemu pozyskano 8 100 ml tego bezcennego leku. Rodzina honorowych krwiodawców powiększyła się o 3 osoby, które po raz pierwszy oddały swoją krew.

Akcję krwiodawstwa wspierało TS Podbeskidzie przekazując krwiodawcom gadżety klubowe i wejściówki na mecze, a organizatorem był Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy Bestwina.

akcja, krwiodawstwo, ligota
Akcja krwiodawstwa w Ligocie - Miliardowicach - 11.10.2020 · fot. Lucjan Martyniak


W ten sam dzień Klub HDK PCK przy Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach tym razem zorganizował akcję poboru krwi w Ligocie-Miliardowicach, a ambulans RCKiK zaparkował na parkingu przy kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Chętnych do oddania krwi było 26, ostatecznie poboru dokonano od 22 dawców co pozwoliło na pozyskanie 9 900 ml. - Klub HDK PCK przy Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach składa serdeczne podziękowania wszystkim dawcom oraz parafii za ogromne zaangażowanie się w przebieg akcji - podkreślają organizatorzy akcji.

krew, krwiodawstwo, akcja
Akcja krwiodawstwa na ulicy Hutniczej - 23.10.2020 · fot. Śląski Oddział Okręgowy PCK


Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic mieli okazję do oddania krwi jeszcze w jednej akcji poboru. 23 października czechowiczanie mogli oddać krew przed budynkiem PKP przy ulicy Hutniczej, gdzie ambulans stał od 8.30 do 13.00. - Podczas piątkowej akcji do oddania krwi zarejestrowało się 40 krwiodawców, a po badaniu lekarskim w dwóch miejscach łącznie krew oddało 34 z nich, dzięki czemu pozyskano 15,85 litra tego bezcennego i niczym nie zastąpionego leku jakim jest ludzka krew. Pierwszy raz krew oddały dwie osoby, dzięki czemu wstąpiły do elitarnego grona honorowych krwiodawców, czego serdecznie im gratulujemy - informuje Śląski Oddział Okręgowy PCK.

danielek2002, mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.