Wiadomości

  • 12 października 2020
  • wyświetleń: 2504

Etap diecezjalny dochodzeń ws. biskupa Rakoczego został zakończony

Biuro Prasowe archidiecezji krakowskiej poinformowało w piątek, że etap diecezjalny dochodzeń ws. biskupa Tadeusza Rakoczego został zakończony.

Biskup Rakoczy tuszował pedofilię? Jest śledztwo Watykanu
Biskup Tadeusz Rakoczy · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


- W następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka Vos estis lux mundi upoważniła arcybiskupa metropolitę krakowskiego do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa Tadeusza Rakoczego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony dwóch duchownych diecezji bielsko-żywieckiej. Etap diecezjalny dochodzeń został zakończony - czytamy w komunikacie wydanym przez archidiecezję krakowską.

Przypomnijmy, jak pisaliśmy w lipcu, dziennikarze Gazety Wyborczej ustalili, że do kurii za czasów bpa Rakoczego zgłosił się były ministrant, który wyznał, że był w dzieciństwie molestowany seksualnie przez księdza. Hierarcha spotkał się z mężczyzną dwa razy, a o akcie pedofilii poinformował na piśmie. Informatorzy gazety twierdzą jednak, że bp Rakoczy "nic z tą wiedzą nie zrobił". W rezultacie ksiądz molestował potem innego chłopca. Zareagował dopiero bp Roman Pindel, następca bp Rakoczego w diecezji bielsko-żywieckiej.

Jak podawała "Gazeta Wyborcza", Watykan rozpoczął dochodzenie w sprawie biskupa Tadeusza Rakoczego. Skąd Stolica Apostolska dowiedziała się o zaniedbaniu hierarchy? - Zawiadomienie do Watykanu za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej w Polsce wysłał w ubiegłym roku były ministrant. Przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie Watykan zlecił metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu. Wiadomo, że jego wysłannik spotkał się już z ofiarą księdza pedofila - pisała "Wyborcza".

W dzień opublikowania artykułu przez "Gazetę Wyborczą" oświadczenie w sprawie biskupa Tadeusza Rakoczego wydała diecezja bielsko-żywiecka. - Diecezja Bielsko-Żywiecka nie otrzymała żadnych oficjalnych informacji od Stolicy Apostolskiej dotyczącej rozpoczęcia postępowania względem Biskupa Tadeusza Rakoczego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycie seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony osoby duchownej - czytaliśmy w oświadczeniu lokalnego Kościoła.

Więcej o sprawie portal czecho.pl pisał tutaj.

ar, mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.