Wiadomości

  • 15 października 2020
  • 18 października 2020
  • wyświetleń: 6703

Kładka nad DK-1 czy remont dróg? Zadecydują mieszkańcy Górnych

Budowa kładki nad drogą krajową numer 1 czy inwestycje osiedlowe? Mieszkańcy osiedla Czechowice Górne zadecydują, na co wydać 1 milion złotych, który firma 7R zobowiązała się wydać w ramach inwestycji lokalnej.

Kładka nad DK-1 czy remont dróg? Zadecydują mieszkańcy Górnych
Przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 1 i ulicy Kopernika, gdzie według planów ma powstać kładka · fot. Google Street View


- Inwestor budowy na "marchewkowym polu" czyli przy DK-1 - firma 7R, zobowiązał się w ramach inwestycji do wybudowania kładki nad droga krajową nr 1 przy skrzyżowaniu z ul. Kopernika. Wartość tej inwestycji to właśnie tzw. "bańka" czyli 1.000.000 zł - informuje osiedle Czechowice Górne na swoim profilu na Facebooku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) udzielając zgody na inwestycje drogowe zawarła w pakiecie, m.in. przesunięcie DK-1, wybudowanie lewoskrętu i skrzyżowania z sygnalizacją świetlną przy ul. Cichej i właśnie kładkę. Skoro zgoda była na cały pakiet, to i również będzie musiał nastąpić odbiór całości pakietu. Tak było do niedawna. GDDKiA po analizie danych dotyczących bieżącego ruchu i prognozach zmniejszenia ruchu na odcinku DK-1 po wybudowaniu łącznika S-1 na odcinku Mysłowice-Bielsko-Biała zadecydowało, że pakiet inwestycji będzie można odebrać bez kładki. Nie oznacza to, że 7R z budowy kładki się wycofuje. I tak 1.000.000 złotych na inwestycje w dzielnicę jest zabezpieczone.

Kładka nad DK-1 czy remont dróg? Zadecydują mieszkańcy Górnych
1 mln złotych może być również przeznaczony na remont dróg osiedlowych · fot. Czechowice Górne


- Z informacji uzyskanych z Urzędu Miejskiego, do decyzji mieszkańców osiedla Czechowice Górne, (osiedle liczy 3103 osób) będzie sposób wykorzystania tych środków. Opcji jest co najmniej kilka: od wydania całej tej kwoty na kładkę, poprzez (o ile to jest możliwe, nie było konsultacji z GDDKiA) instalację sygnalizacji świetlnej na żądanie, z przeznaczeniem reszty pieniędzy na inwestycje w osiedle, aż do wydatkowania tych środków wyłącznie na sprawy osiedla - podkreślają członkowie osiedla.

Jakie mogą być sprawy osiedla? Głównym problemem zgłaszanym do Zarządu Osiedla, podnoszonym na jego forum w internecie, czy kierowanym bezpośrednio do Urzędu Miejskiego jest infrastruktura drogowa - nawierzchnie, oświetlenie, pobocza. - Puszczając wodze fantazji proszę pamiętać, że wykonanie 100m porządnej drogi asfaltowej z utwardzeniem to koszt ok. 70.000-100.000 zł, a nakładki asfaltowej (na utwardzonej drodze, bo bez utwardzenia asfaltowanie nie ma za bardzo sensu) to 40.000-60.000 zł. Zaznaczam również, że jeżeli większość mieszkańców zadecyduje o przeznaczeniu środków na inwestycje, temat kładki nad DK-1 przy ul. Kopernika zostanie zamknięty na lata (na zawsze) - zwraca uwagę jeden z mieszkańców Czechowic Górnych na Facebooku.

Tak czy inaczej powyższa sprawa będzie poruszona na Ogólnym Zebraniu Mieszkańców, które odbędzie się dzisiaj. - Żadnych decyzji na już i na teraz nie trzeba podejmować, czasu jest sporo, aby temat przemyśleć, przedyskutować, stworzyć pakiet rozwiązań. Jednakże jest to na tyle istotny temat, że zostanie ogłoszone, poświęcone tylko tej sprawie, kolejne Ogólne Zebranie Mieszkańców, na którym zostaną poddane pod głosowanie możliwe opcje - podsumowuje osiedle Czechowice Górne.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-gorne.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.