Wiadomości

  • 15 października 2020
  • 16 października 2020
  • wyświetleń: 1437

Dyżur telefoniczny w sprawie emerytur dla rocznika 1953

Za nami:

16 października, w godz. od 10.00 do 13.00, Oddział ZUS w Bielsku-Białej organizuje telefoniczny dyżur eksperta z zakresu emerytur dla rocznika 1953. Nowe przepisy pozwalają tym osobom na przeliczenie powszechnej emerytury bez jej pomniejszania o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur. W niektórych przypadkach może oznaczać to wzrost emerytury nawet o kilkaset złotych.

emerytura, zus, senior
Dyżur telefoniczny w sprawie emerytur dla rocznika 1953 · fot. ZUS


Kto może skorzystać na tych przepisach, komu ZUS przeliczy świadczenie z "urzędu", a które osoby muszą pospieszyć się ze złożeniem wniosku do ZUS o przeliczenie - na te i inne pytania odpowiedzi telefonicznych udzielać będą eksperci bielskiego ZUS. Dyżur odbędzie się w piątek, 16 października, w godz. od 10.00 - 13.00, pod nr tel. 33 825 27 77.

Nowe przepisy dotyczą wyłącznie osób, które urodziły się w 1953 r. i przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r. - Z terenu Podbeskidzia takie przeliczenie może dotyczyć nawet 3 tysięcy osób. Już teraz obserwujemy bardzo duże zainteresowanie tym tematem wśród naszych klientów. Mając na uwadze obecną sytuację epidemiologicznej w kraju chcieliśmy ułatwić im dostęp do informacji poprzez kontakt telefoniczny. Jeśli ktoś mam pytania w tym zakresie nie musi wychodzić z domu wystarczy, że zadzwoni w piątek pod wskazany numer telefonu, a specjaliści z ZUS odpowiedzą na jego pytania. Dzięki rozmowie z naszym ekspertem, emeryt czy rencista dowie się, czy przeliczenie dla rocznika 1953 będzie dotyczyło jego emerytury, a jeżeli tak, to czy nastąpi ono z "urzędu", czy też będzie musiał złożyć stosowny wniosek. Termin na złożenie takiego wniosku jest ograniczony, dlatego warto się pospieszyć, by nie zaprzepaścić takiej możliwości - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Kto nie musi składać wniosku

ZUS z urzędu dokona ponownego ustalenia wysokości emerytury osobom, którym wcześniej już ustalił wysokość emerytury powszechnej z pomniejszeniem o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Przeliczeniu z urzędu będą również podlegały renty rodzinne przyznane uprawnionym członkom rodziny po tych osobach. Oznacza to, że osoby te nie muszą składać żadnego wniosku. ZUS przeliczy świadczenia po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy tj. po 11 stycznia 2021 r.

Kiedy należy złożyć wniosek

Natomiast osoby z rocznika 1953, które do tej pory nie składały wniosku o emeryturę w wieku powszechnym muszą złożyć taki wniosek jeśli chcą mieć wyliczoną emeryturę powszechną bez pomniejszenia. Taki wniosek należy złożyć nie później niż 11 stycznia 2021 r. Takie obliczenie będzie możliwe, gdy prawo do emerytury wcześniejszej ustalone zostało na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.

- Serdecznie zapraszamy osoby urodzone w 1953 r. do udziału w dyżurze telefonicznym. To doskonała okazja, by dowiedzieć się o swoją sytuację. Pracownik ZUS wyjaśni, czy w naszym przypadku jest szansa na wyższe świadczenie, czy aby je uzyskać trzeba złożyć wniosek, czy też ZUS zrobi to za nas i przeliczy świadczenie bez dodatkowych dokumentów oraz kiedy nastąpi wyrównanie - zachęca rzeczniczka.

mp / czecho.pl

źródło: ZUS Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.