Wiadomości

  • 20 października 2020
  • wyświetleń: 8644

Czworo uchodźców zatrzymanych w Czechowicach-Dziedzicach

Czworo uchodźców, obywateli afrykańskiej Erytrei, zatrzymali na terenie jednej z firm spedycyjnych na terenie Czechowic-Dziedzic funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej. Do zdarzenia doszło 15 października.

Czworo uchodźców zatrzymanych w Czechowicach-Dziedzicach
Czworo uchodźców zatrzymanych w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Straż Graniczna


Informację o czterech cudzoziemcach (2 kobietach oraz 2 mężczyznach) przebywających w Czechowicach-Dziedzicach (województwo śląskie), którzy byli ukryci w naczepie ciężarówki, funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali od pracowników jednej ze spedycyjnych firm.

- Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce ustalili, że cudzoziemcy nie posiadają żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP i przebywają na terenie naszego kraju nielegalnie. Podczas czynności wyjaśniających, prowadzonych w obecności tłumacza ustalono, iż są to Erytrejczycy. Wobec cudzoziemców przeprowadzono testy na obecność koronawirusa, które okazały się negatywne. Funkcjonariusze ustalili również, że cudzoziemcy swą podróż w naczepie ciężarówki rozpoczęli na własną rękę na terytorium Słowacji. Tak zamierzali oni dotrzeć do Europy Zachodniej. Kierowca ciężarówki, obywatel Mołdawii, zeznał, że nie miał pojęcia, iż podróżują z nim nielegalni migranci - relacjonuje Szymon Mościcki, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej .

Cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy z Republiki Słowacji do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Wszyscy przyznali się do zarzucanego im czynu, złożyli wyjaśnienia i dobrowolnie poddali się karze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat oraz karzę grzywny w wysokości 1000 zł.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej wszczął postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązujących cudzoziemców do powrotu. Ponadto, na podstawie decyzji sądu obcokrajowcy zostali umieszczeni w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

mp / czecho.pl

źródło: Straż Graniczna w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.