Wiadomości

  • 21 października 2020
  • wyświetleń: 10951

Spalarnia odpadów powstanie w rejonie PG Silesia?

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej została przedstawiona analiza, w której przedstawiono potencjalne lokalizacje spalarni odpadów, która w przyszłości będzie obsługiwać teren Aglomeracji Beskidzkiej. Jednym z miejsc wskazanych w dokumencie jest działka w rejonie PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

Kopalnia, PG Silesia, z lotu ptaka, lotnicze
Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Jak czytamy w dokumencie przedstawionym przez firmę Sweco Consulting z Poznania, obiekt będzie "elektrociepłownią, dla której paliwo będą stanowić odpady". W analizie przedstawionej na wczorajszej sesji bielskiej Rady Miejskiej możemy przeczytać, że instalacja będzie pracować przez 8 tysięcy godzin w ciągu roku (około 11 miesięcy), podczas których spalanych będzie około 100 tysięcy ton odpadów. Aby wyliczyć te liczby, analitycy z poznańskiej firmy obliczyli ilość odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Aglomeracji Beskidzkiej, w skład której wchodzą powiaty bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto Bielsko-Biała.

Jak wskazali autorzy dokumentu, jednym z potencjalnych miejsc, w którym mogłaby powstać spalarnia, jest działka w rejonie kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Jak wskazali analitycy ze Sweco Consulting, teren, na którym mógłby powstać obiekt, musi być nie mniejszy niż 1,9 hektara, płaski oraz nie może być podmokły.

Innymi z terenów wskazanych przez analityków z Poznania są działki w Bielsku-Białej przy składowisku odpadów w Lipniku, bielskiej ulicy Londzina, nieruchomości przy nowym markecie Merkury Market, teren przy ulicy Pieninińskiej oraz grunt przy oczyszczalni ścieków Aqua w Komorowicach. W dokumencie jego autorzy wskazali, że najlepszą lokalizacją dla spalarni odpadów jest teren byłej elektrociepłowni w bielskiej Wapienicy.

Jak zaznaczył podczas sesji bielskiej Rady Miejskiej prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, dokument przygotowany przez Sweco Consulting jest podstawą do rozpoczęcia konsultacji społecznych i rozmów z mieszkańcami na temat budowy spalarni odpadów.

Warto tutaj wspomnieć, że w internecie pojawiła się plotka, że spalarnia odpadów może powstać na terenie PG Silesia, gdyby ta została zlikwidowana z końcem 2021 roku. Jak się okazuje, taki pomysł jest jedną z opcji branych pod uwagę przez zarząd kopalni, gdyby ta faktycznie zaprzestała wydobycia węgla. Jednak trzeba zaznaczyć, że obecnie cały zakład walczy o to, aby nie został on zamknięty i tym obecnie zajmuje się dyrekcja PG Silesia. To, co powstanie w jej miejscu, to "melodia odległej przyszłości".

mp / czecho.pl

źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.