Wiadomości

  • 22 października 2020
  • 23 października 2020
  • wyświetleń: 8333

[WIDEO, ZDJĘCIA] "Ratownik4" zakończył służbę w Kaniowie

Dziś wieczorem faktem stało się to, o czym informowaliśmy 24 września - śmigłowiec "Ratownik4" zakończył służbę na tymczasowym lotnisku w Kaniowie i odleciał do swojej nowej bazy na katowickim Muchowcu. Informację potwierdziła w rozmowie z portalem czecho.pl Justyna Sochacka, rzeczniczka prasowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

„Ratownik4” zakończył służbę na lotnisku w Kaniowie - 22.10.2020 · fot. Jawor


Tymczasowa baza LPR na lotnisku w Kaniowie działała od grudnia 2019 roku. Samorządy z regionu, w tym ten powiatu bielskiego i gminy Czechowice-Dziedzice postulowały, aby kaniowskie lądowisko stało się stałą bazą dla LPR. Jednak plany Ministerstwa Zdrowia były inne, o czym informowaliśmy tutaj.- W latach 90-tych ubiegłego wieku stacjonowały w Beskidach 2 helikoptery: w Szczyrku i Korbielowie. Śmigło miało kiedyś powrócić w góry. Pojawiła się naturalna okazja, ponieważ w Kaniowie powstało lotnisko wraz z infrastrukturą - mówi starosta powiatu bielskiego Andrzej Płonka. - Rozmawialiśmy z byłym ministrem zdrowia i z obecnym. Z przykrością dowiaduję się dzisiaj, że stanowisko LPR zostaje od jutra przeniesione do Katowic - komentuje Płonka. Samorządowiec dodaje, że jeszcze wczoraj LPR pomagał Bielskiemu Pogotowiu Ratunkowemu. - Nasze karetki były zapchane ilością chorych, których w związku z pandemią koronawirusa i sytuacją w szpitalach nie było gdzie przekazać. I w takim czasie w takich okolicznościach dowiaduję się, że śmigłowiec jest zabierany do Katowic - ubolewa Andrzej Płonka. Zapowiada, że sprawa jest słuszna w związku z czym temat będzie nadal podejmowany w rozmowach z decydentami w Warszawie.

W październiku przeprowadzka LPR do nowej bazy w Katowicach
Nowa baza HEMS na lotnisku w katowickim Muchowcu · fot. HEMS Katowice


Lotnicze Pogotowie Ratunkowe powraca na lotnisko w Katowicach-Muchowcu po 13 latach. Wcześniej, od 1963 do września 2007 roku działała tam baza Lotnictwa Sanitarnego. Po powstaniu LPR "latające karetki" przeniosły się na lądowisko w Gliwicach, gdzie stacjonowały przez kolejne 12 lat.

sid, mp / czecho.pl

źródło: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.