Wiadomości

  • 27 października 2020
  • wyświetleń: 7083

W Bestwinie odbędą się polowania - komunikat koła łowieckiego

Za nami:

Od 3 listopada do 27 grudnia w Bestwinie odbędą się polowania zbiorowe, które zostaną przeprowadzone przez tamtejsze Koło Łowieckie "Bażant". Koło podało do publicznej wiadomości terminy oraz miejsca polowania zbiorowego.

W Bestwinie odbędą się polowania - komunikat koła łowieckiego
W Bestwinie odbędą się polowania - komunikat koła łowieckiego · fot. Koło Łowieckie "Bażant"


Poniżej prezentujemy daty, godzinę rozpoczęcia oraz rejony polowań zbiorowych, które będą prowadzone w gminie Bestwina przez tamtejsze Koło Łowieckie "Bażant".

W Bestwinie odbędą się polowania - komunikat koła łowieckiego
W Bestwinie odbędą się polowania - komunikat koła łowieckiego · fot. Koło Łowieckie "Bażant"


Dlaczego polowania odbywają się mimo stanu epidemii? Na to pytanie odpowiada Instytut Analiz Środowiskowych, który postanowił przeanalizować obecnie obowiązujące w Polsce zasady. - Pierwsze interesujące nas kwestie zostały ujęte w zmienionym rozporządzenia rady ministrów z dnia 9 października 2020 roku. Na mocy ustawy wprowadzono nim generalny zakaz organizowania zgromadzeń, przy czym maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 10 osób - w obszarze czerwonym, a 25 osób - w obszarze żółtym. Podkreślenia wymaga, że przepis ten w ogóle nie znajduje zastosowania do polowań zbiorowych, gdyż jak wynika z art. 3 ust 1 Prawa o zgromadzeniach za zgromadzenie uważa się zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych. Udział w polowaniu nie jest tymczasem otwarty dla nieokreślonej liczby osób, a celem polowania nie są wspólne obrady ani wspólne wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych, co przesądza, że nie mamy wówczas do czynienia z zakazanym zgromadzeniem - wyjaśnia instytucja.

- Nie wydaje się także, aby mogło być uważane za imprezę w rozumieniu rozporządzenia, gdyż jej istotą, biorąc pod uwagę ratio legis wprowadzonej regulacji, musi być pozostawanie uczestników w bezpośredniej bliskości ze sobą, co mogłoby prowadzić do wzajemnego zarażania. Polowania zbiorowe odbywają się tymczasem z zachowaniem dystansu, gdyż uczestnicy pędzeń zajmują stanowiska w znacznej odległości od siebie, a sama okoliczność, że ich przebieg ma charakter zorganizowany nie może przesadzać o imprezowym charakterze. Trzeba przy tym podkreślić, że w przeciwieństwie do imprez, polowania nie mają charakteru rekreacyjnego, lecz stanowią realizację nałożonego przez państwo obowiązku prowadzenia gospodarki łowieckiej - dodaje Instytut Analiz Środowiskowych.

- Skoro polowanie zbiorowe nie są zgromadzeniami publicznymi, to nie obowiązuje na nich wymóg zachowania odległości co najmniej 1,5 m między uczestnikami. Nie ma także ogólnego nakazu zakrywania ust i nosa, bo choć wprowadzono go w miejscach ogólnodostępnych, to dalsze wskazanie w § 27 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia, że obowiązuje on na drogach i placach, promenadach, bulwarach, miejscach postoju pojazdów oraz na parkingach leśnych, na zasadzie a contrario świadczy, że w lasach, które stanowią typowe tereny pędzeń, nie znajduje on już zastosowania. Nie obowiązuje także w miejscach innych niż ogólnodostępne, a więc podczas zbiórki i odpraw, o ile odbywają się na terenie zamkniętych posesji. Warto też odnotować, że zmienionym rozporządzeniem zniesiono wymóg posiadania maseczki w prywatnych pojazdach, nawet jeśli poruszają się nimi osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie - podsumowuje IAŚ. Pełną treść wypowiedzi Instytutu Analiz Środowiskowych publikujemy poniżej.

Loading...

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.