Wiadomości

  • 26 października 2020
  • wyświetleń: 2021

Nawilżacz powietrza - wszystko co warto o nim wiedzieć

Materiał partnera:

Koniec lata dla wielu z nas oznacza początek infekcji, które będą nieodłącznym elementem naszego życia przynajmniej przez całą jesień i zimę. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, a jedną z nich, z której bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jest niski poziom wilgotności w mieszkaniu. Tylko jak temu zaradzić w sezonie grzewczym? Nawilżacz powietrza może nam w tym skutecznie pomóc.

1. Nawilżacz powietrza - do czego służy?
2. Jak wybrać właściwy nawilżacz powietrza?
3. Rodzaje nawilżaczy powietrza
4. Nawilżacz powietrza: ile to kosztuje?


Decydując się na nawilżacz powietrza, warto pamiętać, że odpowiedni wybór nie jest jedynie kwestią ceny. Bardzo często kupujemy po prostu produkt, który jest tańszy, ale nie bierzemy pod uwagę jego parametrów. Tymczasem nieodpowiednio dobrany nawilżacz powietrza nie tylko nie przyniesie spodziewanych efektów, ale może wręcz zaszkodzić.

1. Nawilżacz powietrza - do czego służy?Popularność nawilżaczy powietrza wynika głównie z negatywnego wpływu przesuszonego powietrza na zdrowie i samopoczucie domowników. Warto zaznaczyć, że nie chodzi jedynie o utrzymanie optymalnej temperatury w mieszkaniu. Istotna jest również optymalna wilgotność powietrza. Co to oznacza w praktyce?

Optymalna wilgotność w pomieszczeniach powinna wynosić ok. 50-60 proc. Gdy spada poniżej 40 proc, może negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu. Np. powodując bóle głowy, problemy z koncentracją i snem, a nawet ogólne rozdrażnienie. Specjaliści zwracają również uwagę, że suchość powietrza w pomieszczeniach może wywołać wysuszanie śluzówek oraz tzw. zespół suchego oka. Przyczynia się również do problemów ze skórą.

Na nawilżacze powietrza bardzo często decydują się także rodzice kilkulatków, którym zależy na podniesieniu ich odporności. Dlaczego?

Zadaniem nawilżaczy wyposażonych w specjalny filtr, jest dodanie wilgoci do zbyt suchego powietrza. Aby sprawdzić, czy jest to potrzebne, można skorzystać wcześniej z wilgotnościomierza.

2. Jak wybrać właściwy nawilżacz powietrza?Jeśli zastanawiasz się, gdzie możesz znaleźć nawilżacza powietrza, zajrzyj tutaj: [url=]https://www.euro.com.pl/nawilzacze.bhtml[/url]. Jednakże wybór może okazać się przytłaczający. Jak zdecydować, który nawilżacz będzie odpowiedni?

Uniwersalne nawilżacze nie istnieją. Pamiętaj, by nie kierować się kryterium ceny. Już nawilżacz powietrza za 100 zł może pomóc. Kluczowe jest jednak sprawdzenie jego parametrów i informacji od producenta. Liczy się przede wszystkim to, do jakiego rozmiaru pomieszczenia będzie się nadawać. Sprawdzenie kubatury polega na pomnożeniu wysokości oraz szerokości. Istotne są także pozostałe czynniki, charakterystyczne dla danych rodzajów urządzenia.

Zwróć uwagę na zużycie energii, poziom hałasu, pojemność zbiornika oraz wydajność. Im większą powierzchnię nawilżamy, tym większa powinna być wydajność pomieszczenia.

3. Rodzaje nawilżaczy powietrzaRodzaje nawilżaczy powietrza możesz sprawdzić np. tutaj: https://www.euro.com.pl/nawilzacze,_stadler-form.bhtml. Wcześniej zapoznaj się jednak z podstawowymi informacjami.

Wyróżniamy kilka rodzajów nawilżaczy powietrza. Są to:
  • nawilżacze ceramiczne - napełniasz je wodą i wieszasz na grzejniku. Kiedy ten zaczyna działać, woda paruje, a przy tym nawilża powietrze w pomieszczeniu. Proste, prawda?
  • nawilżacze parowe - dosyć podobnie działają nawilżacze parowe, które wykorzystują wbudowaną grzałkę, aby wytworzyć parę wodną. Gdy podgrzewają wodę, ta zabija bakterie. Warto jednak nadmienić, że są to nawilżacze, które zużywają dużo energii. Można je porównać do czajników elektrycznych. Nie jest to więc wybór odpowiedni dla tych, którym zależy na niskich kosztach utrzymania urządzenia.
  • nawilżacze mechaniczne - w ich obudowie znajduje się wkład, który zostaje nawilżony jako pierwszy. Następnie urządzenie wydmuchuje wilgoć na zewnątrz za pomocą wentylatora pary wodnej. To bez wątpienia skuteczny, ale hałaśliwy sposób na nawilżanie powietrza.
  • nawilżacze ultradźwiękowe - wytwarzają wilgotną mgiełkę poprzez rozbijanie cząsteczek wody przy pomocy ultradźwięków. W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych, para może być również chłodna.


4. Nawilżacz powietrza: ile to kosztuje?Zaglądając na stronę: https://www.euro.com.pl/nawilzacze,_Philips.bhtml, znajdziesz kilka popularnych nawilżaczy powietrza w atrakcyjnej cenie. Zauważysz również, że urządzenia jednej firmy mogą różnić się od siebie ceną, nawet o kilkaset złotych.

Wynika to właśnie z opisanych powyżej rodzajów urządzenia i ich parametrów.

Najtańszy jest nawilżacz ceramiczny, który możemy kupić nawet za kilka lub kilkadziesiąt złotych. Zwróć jednak uwagę, że nie w każdym pomieszczeniu może się on sprawdzić, tak więc nawet kilkadziesiąt złotych może się okazać niepotrzebnym wydatkiem.

Pamiętaj również, że każda dodatkowa funkcja oznacza wyższy koszt. Mowa np. o oświetleniu nocnym, timerze, jonizacji, wbudowanym higrometrze, czy też też automatycznym wyłączaniu lub sygnale o braku wody. Dodatkowe akcesoria oznaczają wyższą cenę, ale w wielu sytuacjach bywają bardzo przydatne.