Wiadomości

  • 26 października 2020
  • wyświetleń: 1661

Na co zwracać uwagę, odwiedzając sklep z odzieżą BHP?

Materiał partnera:

Przepisy prawa jasno wskazują, że pracodawca jest odpowiedzialny za zapewnienie pracownikowi odzieży roboczej w konkretnych okolicznościach. Artykuł 237 Kodeksu pracy jasno wskazuje takie sytuacje: chodzi przede wszystkim o względy technologiczne, warunki sanitarne lub czynniki wpływające bezpośrednio na bezpieczeństwo i higienę pracy. Taka odzież pozostaje własnością pracodawcy, dlatego też po jego stronie pozostaje czyszczenie, konserwacja, odkażanie stroju w taki sposób, by rzeczy nie utraciły wymaganych właściwości. Przepisy nie określają jednak, jakie dokładnie wymagania powinna spełniać odzież przeznaczona do pracy na konkretnych stanowiskach. Są to regulacje wewnątrzzakładowe, bazujące jednak na konkretnej wiedzy.

1. Odzież ochronna a odzież robocza
2. Kategorie odzieży ochronnej
3. Jak dobrać odpowiednią odzież roboczą?Odzież pracownicza wpływa na jakość wykonywanych obowiązków oraz na bezpieczeństwo pracowników, dlatego też nie powinno się lekceważyć kwestii jej właściwego doboru.

Odzież ochronna a odzież roboczaSklep z odzieżą BHP zaoferować może odzież ochronną oraz roboczą. To dwie różne kategorie, choć w języku potocznym nazwy stosowane są wymiennie. Na czym polegają różnice?

Odzież robocza ma za zadanie ochronić zdrowie pracownika, a jednocześnie zabezpieczyć przed uszkodzeniem jego własne ubrania. To na przykład kurtki, bluzy, ocieplacze, koszule, kamizelki, a także bardzo popularne spodnie ogrodniczki, z których różnorodnością zapoznać się można na stronie https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/spodnie/spodnie-ogrodniczki/. Z kolei odzież ochronna to odpowiedź na konkretne zagrożenia, na przykład czynniki chemiczne lub biologiczne.

Kategorie odzieży ochronnejOdzież ochronną podzielić można na trzy kategorie:

  • kategoria I - zabezpieczająca przed minimalnym zagrożeniem, np. ogniem, pyłem czy wodą, jak w przypadku spodniobutów, o których więcej przeczytać można na: https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-wodoodporna-pros/wodery-i-spodniobuty/,
  • kategoria II - zabezpieczająca przed konkretnym, ale nie zagrażającym życiu czynnikiem, np. fartuchy antyprzecięciowe czy odzież ostrzegawcza dla drogowców,
  • kategoria III - odzież specjalistyczna, chroniąca przed dużym ryzykiem.


Jak dobrać odpowiednią odzież roboczą?Wybierając odzież roboczą i ochronną szczególną uwagę należy zwrócić na jej właściwości oraz dopasowanie do wymagań stanowiska pracy, szczególnie w zakresie szczególnych zagrożeń. Warto skupić się także na materiale: bawełna na przykład sprawdzi się w środowiskach suchych i ciepłych, a specjalne mieszanki tkanin w przypadku zagrożeń pożarowych.