Wiadomości

  • 27 października 2020
  • 20 listopada 2020
  • wyświetleń: 3207

Pomoc dla seniorów w czasie epidemii od OPS i harcerzy

Od soboty, 24 października cała Polska została objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród obostrzeń, które od tego dnia obowiązują w naszym kraju, jest ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia (z trzema wyjątkami). W związku z tym specjalną pomoc seniorom oferuje czechowicki Ośrodek Pomocy Społecznej. Swoja pomoc zaoferowali również harcerze.

senior, emeryt, pomoc, wsparcie, wolontariat
OPS pomoże seniorom, którzy muszą pozostać w domach · fot. pixabay.com


Od soboty, 24 października obowiązuje ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia - z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

Specjalną pomoc dla seniorów przygotował czechowicki OPS. - Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach informuje, że osoby starsze, które ze względu na aktualną sytuację epidemiczną decydują się na pozostanie w domu, o możliwości skorzystania ze wsparcia przy podstawowych czynnościach takich jak zakupy artykułów spożywczych, środków higienicznych, realizacja recept czy opłacanie rachunków - czytamy w komunikacie czechowickiej instytucji.

Numer telefonu do kontaktu: 32 215 44 09 wew. 20 w godzinach pracy Ośrodka.


Ruszył również program "Wspieraj seniora" na rok 2020, który jest odpowiedzią na potrzeby osób w wieku 70 lat i więcej w zakresie ochrony przed zakażeniem Covid-19, w związku z utrzymującym się stanem epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia Seniorów w wieku 70 lat i więcej, którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu i nie są w stanie np. poprzez wsparcie rodziny zabezpieczyć sobie artykułów podstawowej potrzeby. Usługa wsparcia będzie polegała w szczególności na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej.

Program adresowany jest do:
  • osób w wieku 70 lat i więcej, które pozostaną w domu w związku z zagrożeniem zakażeniem Covid-19,
  • w szczególnych przypadkach osoby poniżej 70 roku życia.


Realizacja usługi wsparcia w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Jeśli osoba starsza w wieku 70 lat i więcej potrzebuje wsparcia, może zadzwonić na ogólnopolską infolinię uruchomioną w ramach programu Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów pod numerem telefonu 22 505 11 11 w godzinach 8.00 - 21.00 od poniedziałku do piątku.


Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje prośbę o pomoc do właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownik tego ośrodka kontaktuje się telefonicznie z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala usługę wsparcia, która ma polegać w szczególności na dostarczeniu zakupów, zgodnie ze wskazanym zakresem, obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej. Koszty zakupów pokrywa senior. Przyznanie usługi wsparcia nie wymaga przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i wydania decyzji administracyjnej.

Swoją pomoc osobom starszym zaoferowali również harcerze z Czechowic-Dziedzic. Niosą oni pomoc mieszkańcom naszego miasta i okolic w czasie epidemii - szczególnie tym, którzy muszą pozostać w domach. Dlatego pod koniec października wrócili do swojej służby i oferują swoją pomoc w wypełnianiu spraw codziennego życia. Więcej o tym portal czecho.pl pisał tutaj.

mp / czecho.pl

źródło: OPS Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj