Wiadomości

  • 30 października 2020
  • wyświetleń: 1853

Duży awans naszej gminy w "Rankingu Samorządów"

68. miejsce zajęła gmina Czechowice-Dziedzice w kategorii "Gminy miejskie i miejsko-wiejskie" w "Rankingu Samorządów 2020" dziennika Rzeczpospolita. Rok temu nasza gmina zajmowała 390. pozycję.

Urząd Miejski, ratusz, Czechowice-Dziedzice
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


W tym roku przygotowano 16. edycję zestawienia najlepszych samorządów. Ranking obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w kraju z wyjątkiem Warszawy. Analizowane dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego oraz z informacji podanych przez władze lokalne w specjalnych e-ankietach. Przewodniczącym kapituły rankingu jest były premier RP prof. Jerzy Buzek.

Autorzy rankingu w 2020 r. wzięli pod uwagę około 50 wskaźników w czterech filarach: trwałość ekonomiczno-finansowa, trwałość społeczna, trwałość środowiskowa oraz jakość zarządzania. Na filar trwałość ekonomiczno-finansowa składają się m.in. takie wskaźniki, jak dynamika dochodów własnych, pozyskane dotacje rozwojowe, poziom nadwyżki operacyjnej brutto i netto, dynamika wydatków inwestycyjnych, dynamika wydatków na drogi czy zakres planów zagospodarowania przestrzennego. Trwałość społeczna odnosi się do dynamiki inwestycji w infrastrukturę społeczną, dynamiki wydatków na transport, na oświatę, na kulturę, sport i rekreację oraz inwestycji w gospodarkę mieszkaniową, ale także do liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach itp. Kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowania do zmian klimatycznych to trwałość środowiskowa, a czwarty filar - to jakość zarządzania urzędem i wdrożone systemy ISO, ewaluacji strategii rozwojowych czy wydatków na szkolenie pracowników.

- Ranking Samorządów Rzeczpospolitej jest rzetelną próbą obiektywnego spojrzenia na kondycję jednostek samorządowych. Jego prestiż jest w pełni zasłużony i wynika z długiej tradycji oraz wysokiego poziomu merytorycznego - mówiła 29 października podczas internetowej gali rankingu szefowa projektu Rzeczpospolita Życie Regionów Hanna Wawrowska.

Pierwsze miejsce w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich zajęła Morawica (województwo świętokrzyskie) z dorobkiem 85,42 punktów. Gmina Czechowice-Dziedzice zajęła w tej kategorii 68. miejsce na 874 z dorobkiem 55,16 punktów - to duży awans względem ubiegłego roku, kiedy to nasza gmina zajmowała 390. miejsce.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.