Wiadomości

  • 2 listopada 2020
  • wyświetleń: 3815

Powstanie grupa ds. wprowadzenia wspólnego, beskidzkiego biletu

Trwają prace zmierzające do wprowadzenia w Bielsku-Białej i na terenie powiatu bielskiego wspólnego biletu komunikacji autobusowej. Powstanie specjalna grupa robocza, która ma zająć się tą inicjatywą. Jednak epidemia koronawirusa może pokrzyżować śmiałe plany podbeskidzkich włodarzy.

autobus
Autobus PKM linii nr VII · fot. czecho.pl


O tym, że może powstać specjalna grupa robocza do spraw wprowadzenia wspólnego biletu na jazdę czechowickim PKM, bielskim MZK oraz powiatowym PKS portal czecho.pl pisał 25 września. Teraz plan nabiera kształtów. Sam pomysł wspólnego biletu poruszono już latem 2019 roku z inicjatywy bielskiego radnego Konrada Łosia oraz Jana Stanclika, przewodniczącego Komisji Gospodarki, Transportu i Rozwoju Gospodarczego Rady Powiatu Bielskiego. Wtedy to odbyło się wspólne posiedzenie komisji w sprawie funkcjonowania i organizacji komunikacji publicznej na terenie Bielska-Białej i powiatu. Padła propozycja wprowadzenia wspólnych biletów na terenie obu samorządów - miejskiego i powiatowego.

- Podczas prowadzonych równolegle posiedzeń komisji władze miejskie oraz powiatowe wyraziły wolę podjęcia rozmów mających na celu doprowadzenie do wprowadzenia do obiegu wspólnych biletów na przejazdy autobusowe w publicznym transporcie zbiorowym miasta Bielska-Białej oraz na terenie powiatu bielskiego - przypomniał radny Łoś. - Proszę o szczegółowe poinformowanie na jakim etapie znajdują się rozmowy w przedmiotowej sprawie oraz kiedy pasażerowie będą mogli korzystać z tego typu udogodnień oraz na jakich zasadach? - dopytywał przedstawiciel bielszczan.

mzk, autobus
Autobus linii nr 50 na granicy Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic · fot. czecho.pl


Jak poinformowali przedstawiciele bielskiego ratusza, w odpowiedzi na propozycję Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego z 16 lipca 2020 roku "w zakresie powstania grupy roboczej ds. publicznego transportu zbiorowego, władze Bielska-Białej, jak również Czechowic-Dziedzic pozytywnie ustosunkowały się do przedmiotowej inicjatywy".

- Celem działania przyszłej grupy roboczej będzie stworzenie sieci współpracy w zakresie szeregu rozwiązań dotyczących funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego na obszarze aglomeracji bielskiej, w tym odnoszących się do wspólnych biletów - wyjaśnił Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

pks, solaris
Autobus Komunikacji Beskidzkiej (PKS) w Kaniowie · fot. Komunikacja Beskidzka


Jak jednak podkreślił, pandemia koronawirusa bardzo mocno uderzyła w transport publiczny w miastach". - Odnotowywane jest wyraźne załamanie dochodów ze sprzedaży biletów w komunikacji zbiorowej na sutek spadku liczby przewożonych pasażerów, przy znaczącym wzroście kosztów funkcjonowania transportu zbiorowego wynikających w szczególności z wprowadzania ograniczeń w liczbie osób w pojeździe, jak również konieczności zapewnienia dodatkowych kursów. Brak perspektyw bliskiego unormowania sytuacji pandemicznej w kraju uniemożliwia rzetelną ocenę skutków finansowych dla organizatorów transportu w zakresie skali spadku wpływów ze sprzedaży biletów w przypadku wprowadzenia wspólnej taryfy biletowej - podkreślił wiceprezydent.

Jak dodał Kucia, "podstawą do wypracowania konkretnych rozwiązań będzie wzajemne honorowanie uprawnień do ulg oraz bezpłatności przejazdu". - W tym zakresie w Komunikacji Beskidzkiej, jak również w PKM Czechowice-Dziedzice będą musiały nastąpić zmiany polegające m.in. na wprowadzeniu bezpłatności przejazdu dla dzieci w wieku do 7 lat oraz seniorów 65 plus, tj. tożsamość uprawnień jakie mają miejsce w komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej od 1 stycznia 2020 roku - stwierdził przedstawiciel bielskiego ratusza.

raz / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.