Wiadomości

  • 3 listopada 2020
  • wyświetleń: 1122

Czym zajmuje się spedytor międzynarodowy?

Materiał partnera:

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że sprawna organizacja, koszt oraz bezpieczeństwo transportu drogowego, lotniczego oraz morskiego są zależne od naprawdę wielu czynników. Kluczowym z nich jest praca spedytora.

Czym zajmuje się spedytor międzynarodowy?


Czym zajmuje się spedytor?Jego zadaniem jest realizacja wielu czynności spedycyjnych, które wykonane w odpowiedni sposób dają nam gwarancję przewozu ładunków w sposób optymalny, z zachowaniem ustalonych terminów, przewidując jednocześnie wszystkie sytuacje i niedogodności, które mogą się pojawić. Głównym zadaniem spedytora jest zatem właściwe zaplanowanie całej trasy, jaką pokona transport towarów i wybranie odpowiednich armatorów czy przewoźników. Spedycją zajmować może się osoba fizyczna lub firmy spedycyjne, jednak muszą one posiadać należytą wiedzę z zakresu organizacji, przewozu ładunków, odpraw celnych, zawierania umów oraz innych kwestii okołospedytorskich.

Spedycja międzynarodowaAktualne przepisy prawa określają, że obowiązkiem spedytora jest organizacja dowozu, załadunku, rozładunku, przeładunku i przemieszczenia się ładunku w docelowe miejsce.

Jak wygląda współpraca ze spedytorem?  • 1. Początkowo, profesjonalna firma spedycyjna powinna postawić na odpowiednie doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniego środka transportu, jego czasu i zakresu. Na tym etapie spedytor powinien również zaprezentować ewentualne utrudnienia, jakie mogą nas spotkać.
  • 2. Kolejny etap to kompletacja niezbędnych dokumentów. Jest to moment, w którym spedytor powinien zadbać o wszelkie zezwolenia i inne dokumenty, które są niezbędne w kraju dostawy oraz w kraju odbioru przesyłki. Powinien on również zawrzeć korzystną umowę z firmą świadczącą interesujące nas usługi przewozowe. Spedytorzy często posiadają zaprzyjaźnionych partnerów, którzy oferują sprawdzone usługi, w korzystnych cenach. Niezbędne będzie również przygotowanie towaru, jaki ma zostać przewieziony, należy więc zadbać o odpowiednie pakowanie, czy oznakowanie.
  • 3. Ostatnim etapem jest kontrola całego procesu transportu towaru oraz jego odpowiednie rozładowanie w miejscu docelowym, wraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jeśli nasza usługa zakładała dostarczenie towaru za granicę, niezbędnym krokiem będzie również dopełnienie formalności związanych z odprawą celną oraz ubezpieczeniem.

Spedytorów podzielić możemy na kilka różnych grup ze względu na specjalizację. Możemy wyróżnić spedytorów samochodowych, morskich, kolejowych, celnych, a nawet śródlądowych. Jest to ciągle rozwijająca się branża, a każdy z nich ma swoje określone obowiązki i specjalizuje się w danym segmencie.