czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 7 listopada 2020
  • 16 listopada 2020
  • wyświetleń: 4333

Pierwsza listopadowa akcja krwiodawstwa za nami

Za nami:

W czwartek, 12 listopada na placu Jana Pawła II odbyła się pierwsza z akcji krwiodawstwa, które odbędą się w listopadzie w gminie Czechowice-Dziedzice. Śląski Oddział Okręgowy PCK podsumował czwartkową akcję oddawania krwi. Kolejna okazja do oddania tego cennego leku już w najbliższą niedzielę, 22 listopada.

Reklama

Pierwsza listopadowa akcja krwiodawstwa za nami
Pierwsza listopadowa akcja krwiodawstwa za nami · fot. Śląski Oddział Okręgowy PCK


Pierwsza z akcji krwiodawstwa w gminie Czechowice-Dziedzice odbyła się w czwartek, 12 listopada - ambulans stał wtedy na placu Jana Pawła II pod czechowickim Urzędem Miejskim. - Podczas czwartkowej akcji zarejestrowało się 30 krwiodawców, a po wypełnieniu ankiety i badaniu lekarskim, krew oddało 28 z nich, dzięki czemu pozyskano 12,6 litra tego bezcennego i niczym niezastąpionego leku - informuje Śląski Oddział Okręgowy PCK.

Mieszkańcy gminy i okolicznych miejscowości będą mieli okazję do oddania krwi również w najbliższą niedzielę, 22 listopada pod kościołem p.w. św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach. Autobus stanie pod świątynią w tym dniu w godzinach od 9.00 do 13.00.

- W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19 konieczne jest używanie maseczek ochronnych i rękawiczek. Przypominamy, że należy posiadać przy sobie dokument tożsamości, w dniu poprzedzającym oddawanie krwi unikać tłustych posiłków i alkoholu, a przed udaniem się do ambulansu należy spożyć lekki posiłek i dobrze nawodnić organizm. Powinno się wypić około 1,5 litra wody - przypomina Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach .

Warto zapoznać się z różnego rodzaju propozycjami zniżek i rabatów dla honorowych dawców krwi, jakie oferują krwiodawcom, np. hotele, motele, schroniska, cukiernie, kawiarnie itp. Prosimy odwiedzić stronę http://www.dawcomwdarze.pl i zapoznać się ze szczegółami.

Przy okazji warto dodać, że Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaapelowało do ozdrowieńców, którzy byli zakażeni koronawirusem, o oddawanie osocza. - Potrzebne osocze od osób, które przechorowały COVID-19 lub przebyły bezobjawowo zakażenie koronawirusem SARS COV-2. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi objawami zakażenia - informuje RCKiK w Katowicach. Ze względu na fakt, że do pobierania osocza potrzebna jest specjalna aparatura, można je oddawać jedynie w placówce RCKiK w Katowicach. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.