Wiadomości

  • 6 listopada 2020
  • wyświetleń: 1723

Zbliża się grypa ptaków? Apel Powiatowego Lekarza Weterynarii

Ważna informacja dla osób, które hodują drób w swoich gospodarstwach. Powiatowy Lekarz Weterynarii zaapelował do mieszkańców powiatu bielskiego o wzmocnienie bioasekuracji w przydomowych stadach drobiu. Ma to związek z nowymi ogniskami HPAI (grypy ptaków) w Europie i Azji.

kura, kury, kogut, dróg, ptaki, hodowla
Zbliża się grypa ptaków? Apel Powiatowego Lekarza Weterynarii · fot. sxc.hu


- W sierpniu i wrześniu na terytorium Kazachstanu stwierdzono 7 ognisk HPAI u drobiu i 86 przypadków u dzikich ptaków, a na terytorium Rosji 46 ognisk u drobiu i 8 przypadków u dzikiego ptactwa - w tych samych obszarach, co w roku 2005 i 2016, po których w niedługim czasie pojawiały się ogniska w Europie - informuje Zenon Dobija, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

- W związku z powyższym należy wzmocnić bioasekurację w przydomowych stadach drobiu. Nadal obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 4 kwietnia 2017 roku w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków - przypomina Dobija.

Wspomniane przez PLW rozporządzenie mówi między innymi o zakazie pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki oraz zakazie wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych. Pełną treść rozporządzenia można przeczytać tutaj.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.