Wiadomości

  • 6 listopada 2020
  • 8 listopada 2020
  • wyświetleń: 12874

Przy ulicy Kolejowej powstaje nowe Lokalne Centrum Sterowania

Budynek jest już prawie gotowy, jednak pracownicy PKP PLK wprowadzą się do niego dopiero na przełomie 2021 i 2022 roku. Mowa o nowym Lokalnym Centrum Sterowania ruchem kolejowym, które powstaje na ulicy Kolejowej w Czechowicach-Dziedzicach.

Przy ulicy Kolejowej powstaje nowe Lokalne Centrum Sterowania
Przy ulicy Kolejowej powstaje nowe Lokalne Centrum Sterowania · fot. PKP PLK


Jednym z obiektów budowanych w ramach przebudowy węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice jest nowoczesne Lokalne Centrum Sterowania ruchem kolejowym, które zastąpi obecnie używaną nastawnię. Budynek jest już prawie gotowy, co mogą zauważyć mieszkańcy Czechowic-Dziedzic - jest on pomalowany w charakterystyczne, niebiesko-białe barwy spółki PKP PLK.

- Po uruchomieniu, LCS będzie dbać o bezpieczeństwo pociągów na odcinku Goczałkowice Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg. Wyposażanie budynku oraz zabudowa urządzeń sterowania ruchem w stacji Czechowice-Dziedzice oraz na szlakach odbędzie się w przyszłym roku. Planowane przeniesienie dyżurnych ruchu do nowego budynku to przełom 2021/2022 roku - powiedziała portalowi czecho.pl Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.

Wnętrze Lokalnego Centrum Sterowania na stacji Skierniewice
Wnętrze Lokalnego Centrum Sterowania na stacji Skierniewice · fot. PKP PLK


Czym jest Lokalne Centrum Sterowania? - To miejsce, w którym system komputerowy pod nadzorem dyżurnych ruchu steruje ruchem kolejowym na określonym odcinku linii kolejowej. LCS-y pełnią funkcję nastawni zdalnego sterowania ruchem kolejowym na wydzielonym odcinku linii kolejowej lub stacji - informuje spółka PKP PLK.

Przebudowa węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice trwa od początku kwietnia. Dzięki inwestycji sprawniej pojadą pociągi na trasie z Katowic do Zebrzydowic i Wisły Głębce, nawet z prędkością do 160 km/h i towarowych do 120 km/h. Projekt przewiduje wymianę prawie 47 km torów i 56 km sieci trakcyjnej. Wymiana 122 rozjazdów zapewni płynny przejazd pociągów przez stację i przystanki. Dzięki inwestycji poprawi się przepustowość szlaków kolejowych oraz zwiększy efektywność wykorzystania węzła w Czechowicach-Dziedzicach, a nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym zapewnią wyższy poziom bezpieczeństwa. Na zwiększenie bezpieczeństwa przewozu podróżnych i ładunków pozytywnie wpłynie przebudowa 3 przejazdów kolejowo-drogowych. Więcej o inwestycji portal czecho.pl pisał tutaj.

Jak działa Lokalne Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym?
Jak działa Lokalne Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym? - Infografika · fot. PKP PLK
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego

Od 2019 roku trwa przebudowa czechowickiego węzła kolejowego. Dzięki niej przebudowano stacje Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg oraz Goczałkowice-Zdrój. Wymieniono także między innymi tory oraz elementy sieci trakcyjnej. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj