Wiadomości
- 6 listopada 2020
- wyświetleń: 679
Baterie do aparatów słuchowych bez tajemnic
Materiał partnera:
Aparatów słuchowych używa coraz więcej Polaków. Nic dziwnego, w końcu poprawiają one komfort funkcjonowania osobom, które są dotknięte niedosłuchem. Umożliwiają odbiór wszystkich dźwięków z otoczenia, poprawiają bezpieczeństwo oraz przeciwdziałają wycofaniu się z aktywnego życia społecznego. Jednak, żeby spełniały swoją funkcję, trzeba zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Oprócz mycia i suszenia, konieczne jest regularne wymienianie baterii. Jakie spośród nich wybierać? Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej!
Przemyślany zakup to dobry zakup
Przed każdym zakupem należy odpowiednio zapoznać się tematem. Wówczas jest znacznie większa szansa, że kupowany produkt nie zawiedzie naszych oczekiwań. Tego etapu nie należy pomijać, w szczególności poszukując takich elementów, jak baterie do aparatów słuchowych. Od ich wyboru zależy zarówno wygoda użytkowania, jak i pewność, że aparat nie przestanie działać w ciągu dnia. Trudno jest wyobrazić sobie sytuację, w której podczas lekcji czy spotkania biznesowego, przestajemy słyszeć wystarczająco dobrze. Warto więc poznać możliwości poszczególnych, a tym samym uniknąć niepotrzebnego stresu. Najpopularniejsze są baterie cynkowo-powietrzne, ponieważ posiadają dobrą jakość i rozsądną cenę. Ich działanie jest dość proste - powietrze dostając się do środka, łączy się z cynkiem. Wówczas powstaje energia, dzięki której aparat słuchowy rozpoczyna swoje działanie. Na produkcie i opakowaniu możemy zobaczyć tajemniczą numerację - 10, 13, 312 i 675. Oprócz tego, do każdego z nich jest dopasowany jeden stały kolor. Są to kolejno: żółty, pomarańczowy, brązowy i niebieski. Kluczowa jest wiedza na temat tego, które z nich pasują do rodzaju i rozmiaru aparatu, który posiadamy. Baterie 10 współgrają z małymi aparatami wewnątrzusznymi, 13 z zausznymi typu BTE i średnimi wewnątrzusznymi, 312 z zausznymi ze słuchawką zewnętrzną i średnimi wewnątrzusznymi, a ostatnie 675 pasują do bardzo mocnych aparatów słuchowych oraz implantów.
Co kolor to inne właściwości
Przedstawione oznaczenia i kolory to nie tylko dopasowanie do poszczególnych rodzajów i typów aparatów słuchowych. Każda bateria ma także swoje odmienne właściwości. Najkrótszą żywotnością cechują się 10, ponieważ mieści się ona w przedziale między 3 a 7 dniami. Wynika to z ich najmniejszych rozmiarów. 13 są w stanie wytrwać dłużej, bo od 6 do 14 dni. 312 to zapewnienie działania między 3 a 10 dniami. Największe, niebieskie 675 to 9-20 dni życia baterii. Skąd te duże rozbieżności? Początkujących użytkowników aparatów słuchowych na pewno zaskoczą te szerokie przedziały. Wynikają one przede wszystkim od warunków, w których baterie będą działać. Najlepiej funkcjonują w temperaturze pokojowej, dlatego gdy spada ona do niskich wartości, obniża się napięcie, a wraz z nim wydajność produktu. Równie szkodliwa okazuje się wilgoć, zarówna ta wysoka, jak i niska. Najlepiej przechowywać je w suchych miejscach. Nie bez znaczenia są także wysokości, ponieważ im wyżej, tym mniej tlenu. Skutkuje to niższym napięciem i po raz kolejny spada wytrzymałość. Znaczący jest rodzaj aparatu słuchowego, w którym umieszczona zostaje bateria oraz posiadane przez niego funkcje.
Montaż nie bez znaczenia
Choć włożenie baterii do aparatu słuchowego wydaje się banalnie proste, wiele osób zapomina o ich aktywacji. Po wyjęciu produktu z pudełka, a następnie z folii ochronnej należy odczekać od 1 do 2 minut przed ich zamontowaniem. Jest to czas, w którym baterie się aktywują. W tym momencie można przetrzeć komorę aparatu, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że brud nie zakłóci działania. Wkładając baterie, należy sprawdzić oznaczenia "+" i "-" i odpowiednio umieścić je w aparacie słuchowym.