Wiadomości

  • 6 listopada 2020
  • wyświetleń: 651

Baterie do aparatów słuchowych bez tajemnic

Materiał partnera:

Aparatów słuchowych używa coraz więcej Polaków. Nic dziwnego, w końcu poprawiają one komfort funkcjonowania osobom, które są dotknięte niedosłuchem. Umożliwiają odbiór wszystkich dźwięków z otoczenia, poprawiają bezpieczeństwo oraz przeciwdziałają wycofaniu się z aktywnego życia społecznego. Jednak, żeby spełniały swoją funkcję, trzeba zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Oprócz mycia i suszenia, konieczne jest regularne wymienianie baterii. Jakie spośród nich wybierać? Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej!

bateria
Baterie do aparatów słuchowych bez tajemnic · fot. pixabay.com


Przemyślany zakup to dobry zakupPrzed każdym zakupem należy odpowiednio zapoznać się tematem. Wówczas jest znacznie większa szansa, że kupowany produkt nie zawiedzie naszych oczekiwań. Tego etapu nie należy pomijać, w szczególności poszukując takich elementów, jak baterie do aparatów słuchowych. Od ich wyboru zależy zarówno wygoda użytkowania, jak i pewność, że aparat nie przestanie działać w ciągu dnia. Trudno jest wyobrazić sobie sytuację, w której podczas lekcji czy spotkania biznesowego, przestajemy słyszeć wystarczająco dobrze. Warto więc poznać możliwości poszczególnych, a tym samym uniknąć niepotrzebnego stresu. Najpopularniejsze są baterie cynkowo-powietrzne, ponieważ posiadają dobrą jakość i rozsądną cenę. Ich działanie jest dość proste - powietrze dostając się do środka, łączy się z cynkiem. Wówczas powstaje energia, dzięki której aparat słuchowy rozpoczyna swoje działanie. Na produkcie i opakowaniu możemy zobaczyć tajemniczą numerację - 10, 13, 312 i 675. Oprócz tego, do każdego z nich jest dopasowany jeden stały kolor. Są to kolejno: żółty, pomarańczowy, brązowy i niebieski. Kluczowa jest wiedza na temat tego, które z nich pasują do rodzaju i rozmiaru aparatu, który posiadamy. Baterie 10 współgrają z małymi aparatami wewnątrzusznymi, 13 z zausznymi typu BTE i średnimi wewnątrzusznymi, 312 z zausznymi ze słuchawką zewnętrzną i średnimi wewnątrzusznymi, a ostatnie 675 pasują do bardzo mocnych aparatów słuchowych oraz implantów.

Co kolor to inne właściwościPrzedstawione oznaczenia i kolory to nie tylko dopasowanie do poszczególnych rodzajów i typów aparatów słuchowych. Każda bateria ma także swoje odmienne właściwości. Najkrótszą żywotnością cechują się 10, ponieważ mieści się ona w przedziale między 3 a 7 dniami. Wynika to z ich najmniejszych rozmiarów. 13 są w stanie wytrwać dłużej, bo od 6 do 14 dni. 312 to zapewnienie działania między 3 a 10 dniami. Największe, niebieskie 675 to 9-20 dni życia baterii. Skąd te duże rozbieżności? Początkujących użytkowników aparatów słuchowych na pewno zaskoczą te szerokie przedziały. Wynikają one przede wszystkim od warunków, w których baterie będą działać. Najlepiej funkcjonują w temperaturze pokojowej, dlatego gdy spada ona do niskich wartości, obniża się napięcie, a wraz z nim wydajność produktu. Równie szkodliwa okazuje się wilgoć, zarówna ta wysoka, jak i niska. Najlepiej przechowywać je w suchych miejscach. Nie bez znaczenia są także wysokości, ponieważ im wyżej, tym mniej tlenu. Skutkuje to niższym napięciem i po raz kolejny spada wytrzymałość. Znaczący jest rodzaj aparatu słuchowego, w którym umieszczona zostaje bateria oraz posiadane przez niego funkcje.

Montaż nie bez znaczeniaChoć włożenie baterii do aparatu słuchowego wydaje się banalnie proste, wiele osób zapomina o ich aktywacji. Po wyjęciu produktu z pudełka, a następnie z folii ochronnej należy odczekać od 1 do 2 minut przed ich zamontowaniem. Jest to czas, w którym baterie się aktywują. W tym momencie można przetrzeć komorę aparatu, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że brud nie zakłóci działania. Wkładając baterie, należy sprawdzić oznaczenia "+" i "-" i odpowiednio umieścić je w aparacie słuchowym.