Wiadomości

  • 11 listopada 2020
  • wyświetleń: 4900

[WIDEO] Sześć zespołów zaśpiewało hymn z okazji Święta Niepodległości

Sześć zespołów z powiatu bielskiego w jednym teledysku zaśpiewało Hymn Polski z okazji Święta Niepodległości. Wśród nich był Big-Band Zespołu Szkół Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Premiera wideo miała miejsce 11 listopada w samo południe.Biuro ds. Promocji, Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, zleciło realizację teledysku sześciu zespołom:
  • Zespół Regionalny "Jasieniczanka" z Jasienicy,
  • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Bestwina" z Bestwiny,
  • Zespół Regionalny "Pisarzowianki" z Pisarzowic,
  • Zespół Regionalny "Porąbczanie" z Porąbki,
  • Zespół wokalno-taneczny "Włóczykije" z Kóz,
  • Zespół "Big-Band" z Czechowic-Dziedzic.


Grupy muzyczne z powiatu bielskiego zaśpiewały Hymn Polski z okazji Święta Niepodległości 11 listopada. - Ponieważ ze względów epidemiologicznych nie możemy spotkać się i wspólnie zaśpiewać, postanowiliśmy nagranie to o godzinie 12.00 w środę, 11 listopada 2020 roku opublikować na naszej stronie internetowej, profilu Facebook, YouTube i rozpropagować w lokalnych mediach - informuje Magdalena Więzik z Biura Promocji Powiatu Bielskiego.

Flaga Polska, kościół świętej Barbary
Sześć zespołów zaśpiewało hymn z okazji Święta Niepodległości · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Skąd pomysł na zaśpiewanie hymnu w takiej formie? - Przyczyni się to do integracji społecznej i wielopokoleniowej - ze względu na udział zespołów regionalnych z różnych grup wiekowych - oraz edukacji kulturalnej, ponieważ zespoły te ze względu na różnorodność i multikulturowość powiatu bielskiego reprezentują zarówno górali beskidzkich oraz ze Śląska Cieszyńskiego, lachów zachodnio-małopolskich z Bestwiny oraz młodzież ze szkół podstawowych i licealnych. Oczywiście realizacja tego projektu przyczynia się również do budowania postaw patriotycznych i umiłowania do ojczyzny - dodaje Więzik.

Poprzez odśpiewanie hymnu przez sześć zespołów z powiatu bielskiego starostwo włączy się w akcję "Niepodległa do hymnu". Jest to wydarzenie, zapoczątkowane w 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Chcemy przenieść tę nową tradycję na kolejne stulecie i dać wszystkim możliwość zaśpiewania hymnu wspólnie z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami, wszystkimi Polakami. Uczcijmy najważniejsze święto i wyślijmy w świat sygnał, że potrafimy zjednoczyć się w tak wyjątkowym dniu dla naszej Ojczyzny! - mówi przedstawicielka bielskiego Starostwa Powiatowego.

Niepodległa do hymnu
Niepodległa do hymnu · fot. www.niepodlegla.gov.pl


W ramach akcji "Niepodległa do hymnu" Mazurek Dąbrowskiego zostanie wykonany 11 listopada o godzinie 12.00 podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Mazurka wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. Dzięki transmisjom w mediach, każdy bez wychodzenia z domu może włączyć się we wspólne śpiewanie nawet jeśli nie czuje się na siłach śpiewać a cappella!

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji "Niepodległa do hymnu" jest Biuro Programu "Niepodległa".

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.