Wiadomości

  • 12 listopada 2020
  • wyświetleń: 4255

Sieć Plus uruchomi 5G na terenie Czechowic-Dziedzic

Plus rozbuduje sieć 5G we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich oraz miejscowościach leżących w ich pobliżu. Łącznie w zasięgu sieci 5G Plusa 2600 MHz TDD znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców Polski. Wśród nich będą mieszkańcy Czechowic-Dziedzic.

maszt telefon telefonia komórkowa
Sieć Plus uruchomi 5G na terenie Czechowic-Dziedzic · fot. czecho.pl


W 2021 roku Plus planuje oferować 5G na ponad 1700 stacjach, we wszystkich obecnych oraz byłych miastach wojewódzkich oraz szeregu innych miejscowości. Tym samym w przyszłym roku z sieci 5G w Plusie będzie mogło korzystać już ponad 11 milionów osób - wśród nich będą mieszkańcy Czechowic-Dziedzic, co potwierdził w rozmowie z portalem czecho.pl Arkadiusz Majewski z biura prasowego sieci. Nasze miasto znalazło się w grupie ponad 150 miejscowości objętych planem rozbudowy sieci 5G Plusa na 2021 rok.

5G w Plusie jest rozwijane na nowoczesnej infrastrukturze dostarczonej przez firmy Nokia i Ericsson. Plus przeznaczył dla działania 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, zwiększając tym samym przepustowość sieci. Rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez operatora sieci Plus to najnowocześniejsza technologia wprowadzana na świecie. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm.

Warto również dodać, że sieć 5G jest już dostępna na terenie Czechowic-Dziedzic - z technologii mobilnej piątej generacji mogą już korzystać mieszkańcy kilku ulic w południowej części miasta, którzy posiadają swoje telefony w sieci T-Mobile.

5g, t-mobile, zasięg
Mapa zasięgu sieci 5G działającej w T-Mobile · fot. Materiały prasowe


- Samo wprowadzenie infrastruktury obsługującej sieć piątej generacji nie oznacza, że każdy z użytkowników konkretnego telekomu może z niej od razu skorzystać, nawet jeśli znajduje się w lokalizacji w której działa ta technologia. Konieczne jest jeszcze posiadanie dostępu do 5G w ramach usług operatora oraz korzystanie z odpowiedniego sprzętu - smartfona lub routera obsługującego 5G w odpowiednim paśmie, czyli 2600 MHz TDD - wyjaśnia branżowy portal wirtualnemedia.pl

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.