czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 22 lipca 2007
  • wyświetleń: 1865

Kto opóźnia sprzedaż KWK Silesia?

Związkowcy czechowickiej kopalni Silesia poskarżyli się na Kompanię Węglową ministrowi gospodarki i doradcy prezydenta. – Kompania nie przestrzega harmonogramu sprzedaży kopalni – mówią.

Reklama

Zgodnie z harmonogramem, jaki zarząd Kompanii Węglowej przesłał kopalnianym związkom zawodowym końcem maja, do 31 lipca miała zostać wykonana wycena majątku Silesii. Już teraz wiadomo, że jest to nierealne, bo firma mająca się tym zająć nie została wybrana.
Tymczasem w piśmie z 25 czerwca szef resortu gospodarki Krzysztof Tchórzewski zapewniał górników, że rzeczoznawca został wybrany dwa tygodnie wcześniej.
– Wyłanianie firmy, która dokona wyceny trwa – przyznał w środę Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej.

Działacze związków zawodowych, którzy od miesięcy walczą o przetrwanie czechowickiej kopalni, są oburzeni. Napisali w tej sprawie do Ministerstwa Gospodarki. Ostatnio odwiedzili w Warszawie doradcę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, byłego premiera Jana Olszewskiego. Zawieźli plik dokumentów i poprosili o pomoc. Olszewski obiecał, że razem z ekspertami przejrzy pisma i porozmawia z ministrem Tchórzewskim.
– Nie rozumiem, dlaczego zarząd Kompanii zwleka z decyzją – mówi Dariusz Dudek, przewodniczący Solidarności w Silesii.

Według rzecznika KW chodzi wyłącznie o procedury. – Musimy się ich trzymać. Musimy wybrać najkorzystniejszą ofertę. To przecież kompania będzie płaciła za wykonanie wyceny – tłumaczy Madej. Dodaje, że firma, która sporządzi wycenę kopalni, powinna być znana w tym miesiącu. W związku z tym najprawdopodobniej we wrześniu zostanie ogłoszony przetarg. Pierwotny plan zakładał, że procedura przetargowa miała zostać przeprowadzona do końca sierpnia. Zaś do połowy października podpisany akt notarialny z nowym właścicielem.

Brytyjski koncern Gibson Group z siedzibą w Glasgow w Szkocji złożył w ministerstwie ofertę kupna czechowickiego zakładu jesienią zeszłego roku. Prezes Gibsona przyjeżdżał do Czechowic na spotkania ze związkowcami już kilka razy. W lutym została podpisana Umowa Społeczna. Do tej pory żaden inny inwestor nie próbował skontaktować się z reprezentantami załogi.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.