Wiadomości

  • 13 listopada 2020
  • 18 listopada 2020
  • wyświetleń: 5693

Czechowicki PKM kupuje dwa elektryczne autobusy przegubowe

PKM Czechowice-Dziedzice ogłosiło przetarg na realizację projektu "Elektromobilna komunikacja miejska w Czechowicach-Dziedzicach", w ramach którego zakupi dwa nowe przegubowe autobusy elektryczne, wraz z potrzebną do ich eksploatacji infrastrukturą. Nowoczesne, ekologiczne autobusy elektryczne zastąpią wyeksploatowane 15-metrowe Solarisy.

Testy autobusu elektrycznego - 07.2018
Testy autobusu elektrycznego - 07.2018 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


- Początkiem 2020 roku PKM podjęło działania zmierzające do pozyskania środków w ramach pilotażowego programu, łączącego środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, działanie 4.5 Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie, poddziałanie 4.5.2. Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie RIT Południowy oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Program GEPARD II - transport niskoemisyjny, część 3) Śląsk - Zagłębie bezemisyjnego transportu publicznego) - informuje Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

- Złożony przez PKM wniosek o dofinansowanie otrzymał pozytywną ocenę i został wybrany do dofinansowania w ramach naboru RPO. Obecnie trwa ocena wniosku PKM przez NFOŚiGW, planowane zakończenie oceny wniosku to listopad 2020 r. Podpisanie umowy z potencjalnym wykonawcom uzależnione będzie od otrzymania dofinansowania zarówno z RPO jak i NFOŚiGW - dodaje czechowicki UM.

W czechowickim PKM będą dwa elektryczne autobusy przegubowe
Testy autobusu elektrycznego - 07.2018 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Projekt przewiduje zakup i dostawę dwóch autobusów elektrycznych przegubowych klasy MEGA o długości 18 metrów, budowę stacji szybkiego ładowania wraz z zasilaniem energetycznym, zlokalizowanej na terenie placu postojowego przystanku Czechowice-Dziedzice Silesia, wyposażonej w 1 sztukę ładowarki pantografowej oraz budowę stacji wolnego ładowania wraz z zasilaniem energetycznym, zlokalizowanej na terenie zajezdni autobusowej PKM przy ulicy Drzymały 16 w Czechowicach-Dziedzicach wyposażonej w 2 ładowarki Plug-in.

  • Planowana kwota całkowita projektu 7 546 900 zł netto
  • Planowany czas realizacji projektu 14.01.2020 - 31.08.2022
  • Dofinansowanie w ramach RPO WSL 2014-2020 3 000 000 zł netto
  • Dofinansowanie w ramach NFOŚiGW 3 000 000 zł netto*
  • Wkład własny do projektu w postaci pożyczki z NFOŚiGW 1 546 900 zł
  • Powyższe zestawienie kosztów pokazuje, że dzięki skutecznej aplikacji o środki zewnętrze, kosztowna, ale bardzo potrzebna inwestycja w tabor miejskiego przewoźnika zostanie zrealizowana przy znacznym, sięgającym ok. 80 procent wartości zadania, udziale środków spoza budżetu PKM.


Autobus, pantograf, stacja ładowania
Przykładowa stacja ładowania autobusu w Warszawie · fot. www.wde.warszawa.pl


- Gmina Czechowice-Dziedzice od dłuższego czasu deklaruje gotowość do wprowadzenia do eksploatacji autobusów zeroemisyjnych, przy uzyskaniu środków zewnętrznych na ten cel. Uwzględniając potencjalne korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne dla mieszkańców, planowane jest przeprowadzenie modernizacji floty PKM Czechowice-Dziedzice w oparciu o autobusy elektryczne - akumulatorowe. Uzyskanie dofinansowania ze źródeł zewnętrznych zrekompensuje wyższe nakłady inwestycyjne w porównaniu do zakupu autobusów o napędzie konwencjonalnym - spalinowym - mówi Rafał Kupczak, prezes czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

- Działania czechowickiego przewoźnika wpisują się w starania gminy, mające na celu poprawę jakości powietrza w mieście, obniżenie poziomu hałasu oraz podniesienie komfortu użytkowania komunikacji publicznej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wcześniej PKM Czechowice-Dziedzice przy znacznym udziale środków zewnętrznych zakupiło 4 autobusy Solaris Urbino 12 z nowoczesnymi, niskoemisyjnymi silnikami spełniającymi surową normę Euro 6, a następnie 3, jeszcze nowocześniejsze i jeszcze bardziej ekologiczne autobusy hybrydowe - Solaris Urbino 12 Hybrid. Kolejnym krokiem będzie realizowany właśnie zakup pierwszych autobusów elektrycznych - podkreśla czechowicki magistrat.

Testy autobusu elektrycznego - 07.2018
Testy autobusu elektrycznego - 07.2018 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


- Autobusy elektryczne różnych marek, w tym 18-metrowe, były już w naszym mieście testowane. Przypomnijmy, że testujący te pojazdy w trudnych warunkach miejskich kierowcy, wśród zalet najczęściej wymieniali: dynamikę pojazdu, komfortowe zawieszenie, niski poziom hałasu, płynność jazdy i wysoką estetykę połączoną z funkcjonalnością. Elektryczne, ciche i nie zanieczyszczające powietrza pojazdy, spotykał się również z uznaniem ze strony pasażerów - podsumowuje czechowicki Urząd Miejski.

Według planów czechowickiego przewoźnika nowe autobusy będą kursować na linii nr VII z Czechowic-Dziedzic do Bielska-Białej. Zastąpią one wysłużone Solarisy Urbino 15. Zamówienie ma zostać zrealizowane do połowy 2022 roku.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.