Wiadomości

  • 15 listopada 2020
  • wyświetleń: 3320

Glifosat nie jest używany przez samorząd na terenie gminy

Zapytanie w sprawie używania glifosatu, toksycznego dla człowieka środka zwalczającego chwasty, na terenie gminy Czechowice-Dziedzice wystosował do czechowickiego magistratu Mikołaj Siemaszko z grupy "Czechowiczanie dla przyrody". Kilka dni temu czechowiczanin otrzymał odpowiedź z UM.

Glifosat nie jest używany przez samorząd na terenie gminy
Glifosat nie jest używany przez samorząd na terenie gminy · fot. Instytut Spraw Obywatelskich


Czym jest glifosat? - To prawdziwy celebryta wśród herbicydów. Światowa kariera glifosatu rozpoczęła się w połowie lat 70. XX wieku, kiedy amerykański koncern Monsanto wyprodukował na bazie glifosatu środek chwastobójczy o nazwie Roundup - informuje w swoim raporcie Instytut Spraw Obywatelskich.

- Kolejny przełom nastąpił w połowie lat 90. XX wieku, kiedy Monsanto wypuściło na rynek genetycznie modyfikowane rośliny, uodpornione na działanie Roundupu. Oparte na bazie glifosatu preparaty nazywane są totalnymi (nieselektywnymi), ponieważ niszczą większość roślin, które zostaną nimi spryskane. Z tego względu uodpornienie wybranych gatunków pozwala im przetrwać opryski, podczas gdy inne rośliny rosnące obok nich giną. Obszar do stosowanie glifosatu wciąż się powiększał. Roundup stał się najczęściej stosowanym środkiem chwastobójczym na świecie. Podkreślmy, że nie jest to jedyny środek produkowany na bazie glifosatu - zwraca uwagę instytucja.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), działająca przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2015 roku sklasyfikowała glifosat jako "prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi". O potencjalnej rakotwórczości tego specyfiku głośno mówi się też w USA, a do tamtejszych sądów wpływają pozwy o odszkodowania przeciwko producentowi Roundupu - obecnie koncernowi Bayer, który w 2018 roku przejął Monsanto.

Warto wspomnieć, że ograniczenia w stosowaniu glifosatu obowiązują w takich krajach, jak Holandia, Belgia, Niemcy oraz Włochy. Austria toczy bój o całkowity zakaz używania u siebie preparatów z glifosatem. Jak informują media, w odpowiedzi na stanowczą postawę Austrii, która nie czekając do 2022 roku, już poddała pod głosowanie w krajowym parlamencie zakaz używania glifosatu, Bayer zapowiada wytoczenie procesu rządowi Austrii.

Powstaje pytanie, czy na terenie gminy Czechowice-Dziedzice są używane środki chemiczne zawierające glifosat? Zapytał o to Mikołaj Siemaszko z grupy "Czechowiczanie dla przyrody". - Zapytałem również, czy jest możliwość, aby w przetargach, które ogłasza gmina dotyczących różnych inwestycji było zaznaczone, aby stosowanie środków zawierających glifosat było zabronione w sytuacjach gdy możliwa jest inna technika pozbycia się zbędnej roślinności? - mówi miłośnik przyrody z Czechowic-Dziedzic.

Jak poinformował kilka dni temu członek grupy "Czechowiczanie dla przyrody", otrzymał on uspokajającą odpowiedź z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa czechowickiego Urzędu Miejskiego. - Uzyskana odpowiedź jest bardzo satysfakcjonująca, ponieważ nie tylko dowiadujemy się z niej, że "w realizowanych pracach w zakresie bieżącego utrzymywania terenów gminnych nadzorowanych przez Wydział IZD nie były stosowane środki chemiczne zawierające glifosat", ale również "w ogłaszanych przetargach będzie zawierana informacja o zakazie stosowania środków zawierających wyżej wymieniony składnik" - napisał Siemaszko na profilu grupy na Facebooku.

- Zobowiązanie do wpisywania informacji do przyszłych przetargów o zakazie stosowania glifosatu w ramach prac utrzymaniowych jest niebywałą rzadkością w skali całego kraju i świadczy o tym, że zmierzamy w dobrym kierunku jako gmina. Naszym urzędnikom należą się za to słowa uznania, a inne gminy powinny iść za przykładem gminy Czechowice-Dziedzice - podsumowuje Siemaszko.

mp / czecho.pl

źródło: Czechowiczanie dla przyrody, Instytut Spraw Obywatelskich

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.