Wiadomości

  • 14 listopada 2020
  • 15 listopada 2020
  • wyświetleń: 7276

[WIDEO] Wspólny apel o dbanie o jakość powietrza w gminie

14 listopada rusza kolejna edycja "Dnia Czystego Powietrza". Specjalne wideo z tej okazji, z apelem o dbanie o czyste powietrze, nagrali Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, Grzegorz Kotowicz, medalista igrzysk olimpijskich oraz Jacek Stachursky, znany piosenkarz.

Loading...


Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie spalanie złej jakości węgla, śmieci i innych trujących odpadów w przydomowych kotłowniach.

- Nadrzędnym celem kampanii, realizowanej od 2005 roku przez Fundację Ekologiczną "Arka", jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych, na które my sami mamy największy wpływ - czyli tak zwanej niskiej emisji. Nie bądźmy w tej sprawie obojętni! Włączając się w kampanię "Arki", apeluję o to wspólnie z medalistą olimpijskim, utytułowanym kajakarzem Grzegorzem Kotowiczem oraz piosenkarzem Jackiem Stachurskim - informuje na swoim profilu na Facebooku Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

komin, smog, dym
Wspólny apel o dbanie o jakość powietrza w gminie · fot. Urząd Marszałkowski


- Od kilkunastu lat w naszym mieście realizujemy program ograniczenia niskiej emisji. Aktualnie realizujemy program OZE. To wszystko jest ważne, ale niewystarczające do tego żeby podnieść jakość naszego powietrza a tym samym bardziej skutecznie zadbać o nasze zdrowie. Ekologia kosztuje, zdrowie jeszcze więcej, ale życie nasze jest bezcenne - powiedział samorządowiec w nagraniu.

Jakość powietrza w gminie Czechowice-Dziedzice w okresie grzewczym należy do najgorszych w Polsce. Dla przykładu, w sobotę, 7 listopada czujnik umieszczony w Zabrzegu przy ulicy Letniej pokazał, że normy były przekroczone tam aż o 1038%! Stan jakości powietrza w naszej gminie na bieżąco można sprawdzać na portalu czecho.pl w zakładce "Alert smogowy". Warto też dodać, że nie tylko spalanie złej jakości paliwa w piecach jest przyczyną złej jakości powietrza w gminie Czechowice-Dziedzice - ma na to również wpływ lokalizacja gminy w Kotlinie Oświęcimskiej.

Stan jakości powietrza w Zabrzegu w sobotę, 7 listopada o godzinie 21.00
Stan jakości powietrza w Zabrzegu w sobotę, 7 listopada o godzinie 21.00 · fot. czecho.pl

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj