Wiadomości

  • 17 listopada 2020
  • wyświetleń: 1634

Bielski starosta apeluje o spotkania premiera z samorządowcami

O regularne spotkania premiera z samorządami zaapelował Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich podczas łączenia on-line z wicepremierem Jarosławem Gowinem. - Zdajemy sobie sprawę, że wiele ważnych informacji z samorządów może do Państwa nie docierać - mówił starosta.

Bielski starosta apeluje o spotkania premiera z samorządowcami
Bielski starosta apeluje o spotkania premiera z samorządowcami · fot. Powiat bielski


Potrzeby Jednostek Samorządu Terytorialnego w obecnej fazie pandemii były tematem wideokonferencji przedstawiciela rządu z korporacjami, zrzeszającymi samorządy z całego kraju.

Starosta Płonka podziękował rządowi za pieniądze, które uratowały w tym roku wiele inwestycji samorządowych, m.in. na drogach. - Dzięki temu stać nas było na wkład własny i realizację przedsięwzięć dofinansowanych ze środków unijnych - mówił prezes ZPP. Zaznaczył jednak, że wielką niewiadomą finansowo jest dla JST przyszły rok. Chodzi o niższe wpływy z podatków do budżetów samorządów, rosnące wciąż wydatki na oświatę, czy plany dotyczące inwestycji dofinansowanych z Unii Europejskiej. - Słyszymy, że udział własny ma wzrosnąć z 15 do 25 %. Nie będzie nas na to stać - mówił przedstawiciel powiatów. O problemach i niepewnej sytuacji szpitali mówiła z kolei Bernadeta Skóbel, radca prawny ze Związku Powiatów Polskich.

O prawdziwe konsultacje z samorządami dotyczące strategii walki z pandemią COVID-19 apelował także Rafał Trzaskowski, przedstawiciel Unii Metropolii Polskich. Ocenił on, że obecnie działania rządowe sprawiają wrażenie chaosu i przypadku, na czym cierpią przedsiębiorcy i samorządy. O przemyślenie otwarcia restauracji i galerii handlowych, które znajdują się na granicy upadłości zaapelował z kolei Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Wicepremier Gowin zadeklarował chęć regularnych spotkań on-line z przedstawicielami samorządów. Powiedział, że informacje na temat przyszłości Funduszu Inwestycji Lokalnych mają pojawić się w ciągu tygodnia. Wszystkie uwagi mają zostać przekazane do właściwego ministra.

mp / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.