Wiadomości

  • 19 listopada 2020
  • 20 listopada 2020
  • wyświetleń: 2653

Rada Miejska: Będzie podwyżka za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim?

We wtorek, 24 listopada odbędzie się kolejna sesja czechowickiej Rady Miejskiej. W Biuletynie Informacji Publicznej pojawiły się projekty uchwał, które będą poddawane pod głosowanie. Dotyczą one między innymi wysokości stawek podatku od nieruchomości, podatku od środków transportu oraz wysokości opłat za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim.

Urząd Miejski, ratusz, Czechowice-Dziedzice
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Według jednego z projektów uchwał zmieni się stawka za miesięczny pobyt dziecka w Żłobku Miejskim, który teraz będzie wynosił 450 zł. Jak czytamy w uzasadnieniu podwyżki, "W latach 2012 - 2018 opłata za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach wynosiła 20 % minimalnego wynagrodzenia pracowników obowiązującego w dniu 31 grudnia poprzedniego roku". Dla przykładu, w 2020 roku całkowity koszt pobytu jednego dziecka w żłobku wynosił 1 986,28, z czego rodzice musieli zapłacić 400 złotych.

Jak urzędnicy uzasadniają podwyżkę? - Na zwiększenie wydatków wpłynęły wzrost kosztów zatrudnienia związanego ze zwiększeniem liczby pracowników (zarówno personelu opiekuńczego sprawującego bezpośrednią opiekę na dziećmi, jak i pracowników administracyjnych oraz obsługi; oraz corocznym znacznym wzrostem stawki minimalnego wynagrodzenia) oraz wzrost kosztów opłat za media (prąd, ogrzewanie - wynika on ze zwiększenia powierzchni placówki, konieczności zainstalowania wentylacji mechanicznej w placówce oraz innym systemem ogrzewania, niż dotychczasowy) - czytamy w projekcie uchwały.

- Gmina Czechowice-Dziedzice poniosła również wydatki w związku ze zmianą siedziby Żłobka w 2019 roku. Dzięki przeniesieniu placówki do budynku SP nr 8 przy ul. Targowej 6, o ponad 100% (z 35 na 72) zwiększyła się liczba miejsc dla dzieci, został znacznie podwyższony standard warunków lokalowych, zakupiono wysokiej jakości wyposażenie oraz zabawki - czytamy dalej.

Czechowiccy radni będą głosować również nad uchwałą w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na terenie gminy Czechowice-Dziedzice na 2021 rok. Według projektu, stawka podatku od budynków mieszkalnych wynosić będzie 74 grosze za m2 od powierzchni użytkowej, a związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 23,85 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. Pełną listę nowych stawek można znaleźć w projekcie uchwały dostępnym tutaj.

Członkowie Rady Miejskiej będą też rozpatrywać projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych. Dotyczy ona samochodów ciężarowych w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, ciągników siodłowych i balastowych, przyczep lub naczep oraz autobusów. Projekt uchwały wraz z nowymi stawkami podatku można przeczytać tutaj.

W sumie na listopadowej sesji czechowickiej Rady Miejskiej poddanych pod głosowanie zostanie 21 projektów uchwał. Ze wszystkimi z nich można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Czechowice-Dziedzice tutaj.

mp / czecho.pl

źródło: BIP Gminy Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.