Reklama

Wiadomości

  • 21 listopada 2020
  • wyświetleń: 2958

Osoby, które pokonały COVID, mogą pomóc ratować ludzkie życie!

"Ozdrowieńcu! Oddaj osocze i pomóż innym wyzdrowieć!" - apelują pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Uruchomili też specjalną stronę internetową oraz szereg numerów telefonów dla osób, które mogą i zechcą się podzielić tym co najcenniejsze własnym osoczem. Może ono uratować niejedno życie.

Osocze krwi
Osocze krwi · fot. www.krwiodawcy.org


Epidemia koronawirusa nie odpuszcza. Nadal z wirusem i wywołaną przez niego chorobą walczy coraz więcej ludzi. Stąd apel, by pomóc pokonać ten groźny patogen: - Chorowałeś na COVID-19 i jesteś już zdrowy? Skontaktuj się z i oddaj osocze! Może ono wspomóc leczenie innych chorych, a nawet uratować im życie - z takim apelem do mieszkańców województwa śląskiego, w tym i do bielszczan, zwrócili się pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach oraz urzędu wojewódzkiego.

To bardzo ważne, gdyż jak podkreślają służby wojewody śląskiego, osocza nie da się wyprodukować - można je pozyskać jedynie od tych, którzy już przeszli chorobę i wytworzyli przeciwciała. Dlatego tak ważne jest, aby oddawali je ci, którzy już pokonali zakażenie COVID-19. Osocze ozdrowieńców zawiera bowiem przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno, a podanie osocza przyspiesza procesy obronne organizmu, dzięki czemu wspomaga leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

- Osocze mogą oddać osoby w wieku 18-60 lat po przechorowaniu COVID-19, dysponujące pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykonanego metodą PCR po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji i po zakończonym leczeniu, a także po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania - czytamy w komunikacie prasowym urzędu wojewódzkiego.

Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze muszą ponadto spełniać wymagania takie jak inni dawcy krwi. Listę przeciwwskazań do oddawania krwi znaleźć można [url=(tutaj.

Aby oddać osocze wystarczy skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, które uruchomiło dla ozdrowieńców specjalne numery telefonów dostępne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 14.30: 726 227 229; 607 619 718; 607 678 519; 32 208 74 19. W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania. Ze względu na fakt, że do pobierania osocza potrzebna jest specjalna aparatura, w województwie śląskim można je oddawać jedynie w placówce RCKiK w Katowicach.

- Osocze pobierane jest od ozdrowieńców metodą plazmaferezy, czyli pobierana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz na pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jest to metoda bezbolesna i całkowicie bezpieczna! Całość trwa około 30-40 minut, a jednorazowo pobierane jest maksymalnie 650 ml osocza - wyjaśniają służby wojewody. - Pobrane osocze poddawane jest procedurze redukcji patogenów, a następnie dzielone jest na dawki 100-200 ml i zamrażane. W zależności od ilości przeciwciał chorym przetaczane jest od 200 do 400 ml osocza - dodają.

raz / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj