Wiadomości

  • 23 listopada 2020
  • 24 listopada 2020
  • wyświetleń: 1860

W tym roku "Świąteczna Zbiórka Żywności" w nowej formule

Za nami:

"Święta godne, a nie głodne" pod takim hasłem odbędzie się kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Z powodu koronawirusa w tym roku wydarzenie będzie miało inny charakter - zbiórki w sklepach odbędą się bez udziału wolontariuszy, ale jak zawsze klienci będą mogli przekazać artykuły do koszy stojących przy kasach.

żywność jedzenie pomoc społeczna zbiórka
W tym roku "Świąteczna Zbiórka Żywności" w nowej formule


Akcja została też wydłużona - potrzebującym można pomóc od 23 do 28 listopada w ponad 184 sklepach na terenie Śląska. Dodatkowo uruchomiony został sklep online, w którym do kupienia będą wirtualne produkty, a za zebrane w ten sposób pieniądze Banki kupią żywność dla osób w trudnej sytuacji życiowej. W zbiórce bierze udział 28 Banków Żywności. - To niezwykły sklep, bo nie można w nim kupić nic materialnego, ale dzięki pieniądzom wydanym na wirtualne koszyki z zakupami, wydarzy się coś ważniejszego - czyjeś Święta będą dobrym i spokojnym czasem. Co też bardzo istotne, przed dokonaniem płatności należy wybrać konkretny Bank Żywności, do którego mają zostać przekazane środki. Tym samym można pomóc lokalnej społeczności, sąsiadom, potrzebującym, którzy być może mieszkają przy naszej ulicy, przyczynić się żeby Święta były godne a nie głodne - czytamy w komunikacie prasowym Śląskich Banków Żywności.

- Według danych GUS w Polsce około 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli miesięcznie dysponuje kwotą mniejszą niż 600 zł. Każdego dnia osoby starsze, chore, niepełnosprawne, samotni rodzice stają przed dylematem: czy zapłacić rachunki, kupić leki czy jedzenie. Obecny kryzys spowodowany pandemią te trudności jeszcze pogłębia. Do Banków Żywności zwraca się coraz więcej osób w potrzebie, osób, które straciły źródło dochodu i nagle znalazły się w bardzo złej sytuacji życiowej - informuje Jan Szczęśniewski, Prezes Zarządu Śląskiego Banku Żywności.

- Pomagamy im m.in. organizując Świąteczną Zbiórkę Żywności, właśnie po to, żeby ten świąteczny czas mogli przeżyć z godnością i usiąść przy pełnym stole wigilijnym. Jak co roku zachęcamy do udziału w zbiórce, ale tym razem nasza akcja ma jeszcze mocniejszy wyraz − jesteśmy bowiem w momencie kryzysu. Wiele osób nie tylko traci pracę, ale też poważnie choruje, musi pozostać w izolacji, w trudnym położeniu są zwłaszcza seniorzy i osoby samotne - podkreśla Szczęśniewski.

- Dlatego zwracamy się do Państwa z serdecznym apelem: uratujmy Święta wszystkim tym, którzy potrzebują naszego wsparcia, nie pozwólmy, by pandemiczny kryzys stał się też kryzysem solidarności z drugim człowiekiem - apeluje prezes.

Do inicjatywy Banków Żywności można dołączyć na 2 sposoby: będąc w sklepie kupić dodatkowe artykuły i włożyć je do oznakowanych koszy w okolicy kas. Najbardziej potrzebne są: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze. Na co dzień Banki Żywności ratują jedzenie przed zmarnowaniem - odbierają ze sklepów i od producentów, dobre jakościowo produkty i przekazują je organizacjom charytatywnym. Są to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo, czasem mięso i wędliny. Dlatego tak istotne są zbiórki żywności, które dopełniają paczki z żywnością tak aby zapewnić osobom potrzebującym możliwość przygotowania treściwych posiłków. W bieżącym roku w ten sposób udało się uratować ponad 928 ton jedzenia.

Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności w formie pasywnej odbędzie się w dniach od 23 do 28 listopada w 184 sklepach w różnych sieciach: Auchan, Biedronka, Carrefour, Gama, Groszek, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Stokrotka i Tesco. Pełna lista sklepów dostępna na stronie bankizywnosci.pl.

mp / czecho.pl

źródło: Śląski Bank Żywności

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.