Wiadomości

  • 23 listopada 2020
  • 29 listopada 2020
  • wyświetleń: 11018

Wicepremier Jacek Sasin odpowiada w sprawie przyszłości rafinerii

Ważą się losy spółek Lotosu działających na terenie dawnej Rafinerii Czechowice. Jej część ma zostać sprywatyzowana po połączeniu spółek Orlen i Lotos. Jak zapewnia wicepremier Jacek Sasin, powstał już specjalny zespół, który w tej sprawie ma prowadzić rozmowy z pracownikami.

Lotos, spółka,
Główne wejście do rafinerii Lotos w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Część mieszkańców Czechowic-Dziedzic i okolic nie kryje zaniepokojenia planami podziału obszaru dawnej Rafinerii Czechowice należącej do Grupy Lotos w ten sposób, że jedynie część aktywów zostałaby włączona w struktury PKN Orlen. Jak podkreślił poseł Kazimierz Matuszny, inne części, wyodrębnione jako samodzielne spółki Skarbu Państwa, miałyby zostać sprywatyzowane.

- A to w sytuacji możliwego braku kontraktów z PKN Orlen dałoby w rezultacie upadłość tych podmiotów i zwolnienia grupowe pracowników. Chodzi w szczególności o spółki Lotos Asfalt i RC Ekoenergia. Obie zatrudniają pracowników dawnej rafinerii - wyjaśnia parlamentarzysta z powiatu bielskiego.

Przedstawiciel mieszkańców regionu w sejmie skierował więc do rządu pytania, czy istnieją plany prywatyzacji wspomnianych wyżej spółek, a także w jaki sposób są lub czy mają zostać zabezpieczone prawa pracowników tych podmiotów? W odpowiedzi wicepremier Jacek Sasin poinformował, że plany ewentualnego rozporządzenia niektórymi aktywami należącymi do Lotosu, które są zlokalizowane w gminie Czechowice-Dziedzice, wynikają z prowadzonego przez Orlen procesu konsolidacji obu spółek.

lotos czechowice
Lotos Czechowice · fot. Lotos


- Konsolidacja ta warunkowana jest zgodą Komisji Europejskiej. Natomiast wydana w dniu 14 lipca 2020 roku zgoda Komisji uzależniona jest od wykonania przez Orlen określonych tzw. środków zaradczych, które mają na celu zapobieżenie potencjalnym, negatywnym skutkom planowanej koncentracji. W wykonaniu tych środków zaradczych, niektóre aktywa Orlenu i Lotosu, w tym zakłady spółki Lotos Asfalt Sp. z o.o. i spółka Lotos Biopaliwa Sp. z o.o., mogą podlegać zbyciu na rzecz niezależnych podmiotów działających na tych rynkach - przyznał przedstawiciel rządu.

Jak dodał, intencją Ministerstwa Aktywów Państwowych jest, aby konsolidacja spółek paliwowych "odbywała się w drodze dialogu społecznego z uwzględnieniem interesu społecznego i praw pracowniczych".

- Skarb Państwa otrzymał informację ze strony Orlen, że powołany został wspólny zespół negocjacyjny w celu wypracowania ze związkami zawodowymi kompromisu co do treści porozumienia zabezpieczającego interesy pracowników spółek objętych środkami zaradczymi. Według informacji posiadanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, niniejszy zespół powinien przystąpić do rozmów ze związkami zawodowymi na przełomie 2020 i 2021 roku - zapewnił Sasin.

Grupa Lotos będzie prywatyzowana?
Lotos Terminale


Przypomnijmy, jak informowaliśmy w lipcu, Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dotycząca zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. kontroli nad Grupą Lotos. Połączenie tych dwóch firm będzie się wiązać z pewnymi ustępstwami, między innymi sprzedażą aktywów w czechowickich spółkach Lotosu zagranicznym kontrahentom. Dotyczy to także czechowickiego oddziału. Więcej o tym można przeczytać tutaj. Zapytanie do rządu w sprawie przyszłości czechowickich zakładów grupy Lotos wysłali również Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, oraz Damian Żelazny, przewodniczący czechowickiej Rady Miejskiej. Więcej o tym portal czecho.pl pisał tutaj.

mp, raz / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.