Wiadomości

  • 23 listopada 2020
  • wyświetleń: 845

Dlaczego kontrolowanie jakości powietrza jest tak ważne?

Materiał partnera:

Przewlekłe zapalenie zatok to uciążliwa choroba, która manifestuje się nieżytem nosa, tkliwością twarzy i silnym bólem głowy. Dolegliwości bólowe i dyskomfort znacznie obniżają jakość codziennego funkcjonowania chorego. Jak skutecznie leczyć przewlekłe zapalenie zatok i zapobiec nawrotom dokuczliwych objawów?

Dlaczego kontrolowanie jakości powietrza jest tak ważne?


Niestety problem smogu dotyka coraz więcej miejsc na świecie, w tym także bardzo wiele miejscowości w Polsce. Czym tak właściwie jest smog i w jaki sposób może wpłynąć na nasze życie? Co możemy zrobić, aby nie narażać się na negatywne konsekwencje oddychania zanieczyszczonym powietrzem? Są to pytania, na które obecnie naprawdę warto znać odpowiedzi.

Jakie zagrożenia niesie za sobą smog i w jaki sposób możemy się przed nim ochronić?Najprościej możemy zdefiniować smog, jako powietrze wymieszane z zanieczyszczeniami i spalinami. Wyglądem przypomina on szarą gęstą mgłę, jednak jest on od niej zdecydowanie groźniejszy. W skład zanieczyszczonego powietrza wchodzą między innymi wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego drobne pyły PM2.5 i szkodliwe pyły zawieszone PM10. Smog bardzo negatywnie wpływa na nasz organizm, a jago skutki mogą być niestety także dalekosiężne. Czym grozi nam ekspozycja na smog? Konsekwencje zdrowotne oddychania zanieczyszczonym powietrzem są naprawdę bardzo ogromne. Smog może doprowadzić do wielu schorzeń. Przede wszystkim będą to choroby takich układów jak: układ oddechowy, układ krążenia, układ nerwowy oraz układ rozrodczy. Powietrze zanieczyszczone przez smog jest również przyczyną powstawania niebezpiecznych nowotworów. Dlatego tak bardzo ważne jest zwiększanie świadomości ludzi na temat zanieczyszczeń powietrza. Smog jest niebezpieczny dla wszystkich, ale do grup szczególnie narażonych na jego działanie zaliczamy: dzieci, kobiety ciężarne, alergików oraz osoby starsze. Naprawdę warto wziąć odpowiedzialność za zdrowie swoje i swoich najbliższych. Co zatem zrobić, aby chronić zdrowie? Warto jest np. korzystać z aplikacji, w których możemy sprawdzić zanieczyszczenie powietrza. Dobrym pomysłem jest również zakup wysokiej jakości oczyszczaczy powietrza. Natomiast w sytuacji, w której przy przekroczonych poziomach zanieczyszczeń musimy wyjść na zewnątrz pamiętajmy o maskach z odpowiednim filtrem, które nie przepuszczają pyłów PM2.5.

ocena-jakosci-powietrza-smog


Dlaczego monitoring powietrza jest tak ważny?Jeżeli pragniemy uniknąć negatywnych skutków smogu powinniśmy zdecydowanie ograniczyć swoją aktywność na zewnątrz w czasie, kiedy normy dla pyłów drobnych PM10 i PM2.5 zostały przekroczone. W jaki sposób możemy kontrolować te dane? Niezwykle prostym w obsłudze i co ważne bardzo skutecznym narzędziem do monitoringu jakości powietrza w naszej okolicy są mapy i aplikacja firmy Airly. Za pomocą map Airly możemy, bowiem kontrolować aktualny stan zanieczyszczeń powietrza. Czujniki jakości powietrza firmy Airly zainstalowane są w ponad 2000 lokalizacji. Co ważne gwarantują one rzetelność prezentowanych informacji. Warto podkreślić, że wyniki z nich otrzymywane są na bieżąco weryfikowane, a same czujniki zostały skalibrowane z państwowymi stacjami. Dzięki monitoringowi powietrza jesteśmy w stanie znacząco ograniczyć wpływ smogu na nasze życie.