Wiadomości

  • 24 listopada 2020
  • 25 listopada 2020
  • wyświetleń: 9361

PSSE: Nie będzie już codziennych raportów o sytuacji epidemicznej

Decyzją Głównego Inspektoratu Sanitarnego, powiatowe oraz wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne od wtorku, 25 listopada zaprzestają publikowania codziennych raportów na temat sytuacji epidemicznej na terenach przez siebie nadzorowanych. Decyzja dotyczy również Sanepidu w Bielsku-Białej.

koronawirus
PSSE: Nie będzie już codziennych raportów o sytuacji epidemicznej


- Począwszy od wtorku, 24 listopada wszystkie stacje sanitarno-epidemiologiczne zaprzestają publikowania na swoich stronach internetowych jakichkolwiek danych dotyczących raportowania związanego z SARS-CoV-2. Dane te będą upubliczniane w sposób scentralizowany - poinformował dzisiaj bielski Sanepid.

Skąd taka decyzja? - Przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tysięcy wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. Zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej - czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

- Głównymi przyczynami zaistniałej sytuacji były opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2, różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji, różne cele zbieranych danych (m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń), oraz przerwy w pracy stacji sanitarno-epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy) - dodaje GIS.

Od 24 listopada narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych zostaną ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, zostaną 24 listopada dodane do ogólnej liczby "dodatnich wyników". Warto dodać, że od kilku tygodni bielski Sanepid zaprzestał raportowania nowych przypadków zakażeń koronawirusem oraz innych danych z podziałem na poszczególne gminy i miasta, jak to było od początku epidemii. Do wczoraj PSSE w Bielsku-Biała podawała dane w podziale na stolice Podbeskidzia oraz powiat bielski.

mp / czecho.pl

źródło: Główny Inspektorat Sanitarny, PSSE Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj