Wiadomości
- 25 listopada 2020
- wyświetleń: 2232
Psychiatria Szpitala Pediatrycznego podsumowała dwa lata działalności
Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej obchodzi drugą rocznicę powstania. Minione 24 miesiące dowiodły, że jest on bardzo potrzebny i stanowi ważny punkt na medycznej mapie regionu.
Utworzony w listopadzie 2018 roku Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży liczy 17 łóżek i znajduje się na 1. piętrze szpitalnego pawilonu nr 5, który wcześniej przeszedł gruntowną modernizację. W ciągu dwóch lat przyjęto łącznie 437 pacjentów, którymi zajmuje się wykwalifikowany personel lekarsko-pielęgniarsko-terapeutyczny. Najczęściej hospitalizowani byli pacjenci w wieku od 14 do 16 lat, najmłodszy pacjent miał zaledwie 6 lat, najstarszy obchodził 18. urodziny w szpitalnym oddziale. Dominowali pacjenci z województwa śląskiego i małopolskiego.
Tylko w bieżącym roku w, Psychiatrycznej Izbie Przyjęć wykonano 322 konsultacje czyli średnio około 30 miesięcznie. Prócz tego kilkadziesiąt konsultacji psychiatrycznych dotyczyło pacjentów innych oddziałów szpitala, szczególnie Oddziału Pediatrycznego i Oddziału Chirurgii Dziecięcej. - Wśród schorzeń, z którymi pacjentów hospitalizowano dominowały przyjęcia pilne po próbach samobójczych - najczęściej przez zamierzone zatrucie lekami, zaburzenia depresyjne, zaburzenia zachowania oraz trudności emocjonalne - informuje lekarz Sabina Micorek, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator Całodobowego Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Dodaje ona, że trwająca od wielu miesięcy sytuacja epidemiologiczna spowodowała zwiększenie ilości hospitalizacji pacjentów cierpiących na zaburzenia depresyjne, lękowe, jadłowstręt psychiczny oraz podejmujących próby samobójcze. Wynika to z faktu, że w wielu przypadkach izolacja społeczna nasila objawy zaburzeń psychicznych u młodzieży.
Warto dodać, że młodzi pacjenci oddziału obchodzącego drugą rocznicę powstania, mogą korzystać z porad Rzecznika Praw Pacjenta Psychiatrycznego. - Starania kierownictwa Szpitala Pediatrycznego oraz władz Powiatu Bielskiego dotyczące uruchomienia tego oddziału trwały długo i wymagały wielkiej cierpliwości oraz wielkiego zaangażowania. Ale teraz, z perspektywy minionych dwóch lat, mając na uwadze ilość pacjentów, hospitalizacji oraz konsultacji widać wyraźnie, że ten oddział był naprawdę bardzo potrzebny - mówi Katarzyna Czauderna, p. o. dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.