Wiadomości

  • 26 listopada 2020
  • 27 listopada 2020
  • wyświetleń: 2070

Wydatki na oświatę zmniejszyły się z 6,7 mln zł do 1 mln. Jak to możliwe?

Jeszcze 5 lat temu samorząd powiatu żywieckiego dopłacał 6,7 mln zł rocznie tylko do pensji nauczycieli w swoich szkołach i placówkach edukacyjnych. Teraz z budżetu powiatu przeznacza się na ten cel około 1 mln. Jak tego dokonano? Był to jeden z tematów ostatniego Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego, który odbył się on-line.

Wydatki na oświatę zmniejszyły się z 6,7 mln zł do 1 mln. Jak to możliwe?
Wydatki na oświatę zmniejszyły się z 6,7 mln zł do 1 mln. Jak to możliwe? · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


- Nie można nam zarzucić, że oszczędzamy na oświacie. W ostatnich 2 latach wydaliśmy ponad 30 mln zł na modernizację bazy dydaktycznej naszych placówek - mówi Stanisław Kucharczyk, wicestarosta żywiecki odpowiedzialny za kwestie edukacji. Na Żywiecczyźnie postawiono na działania restrykcyjne. Przykład? - Oddaliśmy księgowość i administrację do szkół stawiając warunek, że dyrektor ma być jednocześnie menadżerem w placówce - mówi Kucharczyk. Przyznaje, że spowodowało to częściową wymianę osób na tych stanowiskach. Samorząd pozbył się schronisk, które obecnie działają ale już nie jako placówki publiczne. Wicestarosta przyznaje, że nie wszystkie plany udało się przeprowadzić. Zrezygnowano np. z likwidacji 3 szkół, które chciano zamknąć.

- Subwencja oświatowa jest coraz niższa, samorządy coraz więcej dokładają z dochodów własnych do edukacji. Mówimy o tym głośno, ale nie znajdujemy zrozumienia w rządzie. Na to nałożyła się epidemia, która spowodowała tak duże braki finansowe w samorządach, że każdy szuka możliwości restrukturyzacji aby spiąć budżet na przyszły rok - mówi przewodniczący konwentu Andrzej Płonka. Starosta bielski dodaje, że być może inne powiaty będą mogły skorzystać z niektórych rozwiązań zastosowanych przez Starostwo Powiatowe w Żywcu.

Na konwencie rozmawiano także o obecnej sytuacji służby zdrowia i walce z pandemią COVID-19. Starostwie powiatów z województwa śląskiego spotykają się on-line co tydzień.

mp / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.