Wiadomości

  • 27 listopada 2020
  • wyświetleń: 4721

PKP PLK planuje przebudowę linii kolejowej z Zabrzega do Zebrzydowic

W czwartkowym komunikacie spółka PKP PLK poinformowała o planowanych przebudowach linii kolejowych w perspektywie finansowej na lata 2021 - 2027. Według listy postępowań na roboty budowlane, w II kwartale przyszłego roku ma być ogłoszony przetarg na przebudowę linii kolejowej Zabrzeg - Zebrzydowice.

Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego nabiera tempa
PKP PLK planuje przebudowę linii kolejowej z Zabrzega do Zebrzydowic


Przebudowa linii kolejowej na odcinku od Zabrzega do Zebrzydowic to kolejny etap prac w zadaniu "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, etap I: linia E 65 na odcinku Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice - Zebrzydowice". Obecnie trwa jeden z nich - przebudowa węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice. Według listy zadań przebudowane mają zostać fragmenty linii nr 90, 93, 150, 157, 693 oraz 694.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do końca 2021 roku ogłoszą postępowania przetargowe na roboty budowlane na szacunkową kwotę ponad 17 mld zł. Przetargi pozwolą na realizację inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego oraz projektów planowanych już z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021 - 2027. Kilkaset przetargów, w tym m.in. na prace utrzymaniowe pozwoli na zaangażowanie dużych, średnich i małych firm.

Już od 2017 roku PLK przygotowują studia wykonalności i dokumentacje projektowe na nową perspektywę. Dzięki tym działaniom, PLK jeszcze w bieżącym oraz w przyszłym roku ogłoszą co najmniej 60 postępowań przetargowych na kwotę ok. 17 mld zł. - Inwestycje uwzględnią polskie i europejskie priorytety, a także potrzeby rozwoju kolei oraz oczekiwania podróżnych i przewoźników towarowych. Efektem prac będą atrakcyjniejsze połączenia regionalne, międzywojewódzkie i międzynarodowe oraz lepszy dostęp do kolei. Zwiększą się możliwości w przewozach towarowych oraz poziom bezpieczeństwa w transporcie kolejowym - informuje PKP PLK w komunikacie.

mp / czecho.pl

źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.