Wiadomości

  • 30 listopada 2020
  • wyświetleń: 3400

Lewica: Miliony na likwidację "ekobomby" i remont dworca PKP

Trwają prace nad przyszłorocznym budżetem kraju. Swoje propozycje składają poszczególne ugrupowania polityczne, które mają swoje przedstawicielstwo w parlamencie. Przemysław Koperski, poseł Lewicy z regionu przedstawił też szereg pomysłów dotyczących Czechowic-Dziedzic.

Lewica: Miliony na likwidację "ekobomby" i remont dworca PKP
Lewica: Miliony na likwidację "ekobomby" i remont dworca PKP · fot. Biuro poselskie Przemysława Koperskiego


Jedną z propozycji Lewicy do przyszłorocznego budżetu kraju jest utworzenie Funduszu Odbudowy Gospodarki, na który ze środków państwowych i Unii Europejskiej przeznaczone miałyby być 163 miliardy złotych na lata 2021 - 2023. Posłużyć by miały wsparciu służby zdrowia, przedsiębiorczości oraz samorządów.

- W ramach prac nad budżetem złożyłem również kilkanaście wniosków dotyczących kluczowych spraw dla naszego regionu - poinformował poseł Przemysław Koperski. Część z nich dotyczy Czechowic-Dziedzic. Pomysłem parlamentarzysty jest m.in. przeznaczenie pół miliona złotych na Stację Monitorowania Powietrza w mieście. Ważna bowiem jest także walka o to, czym mieszkańcy regionu oddychają. Dlatego Lewica chce, by na likwidację podbeskidzkich kopciuchów przeznaczyć dodatkowe 400 milionów złotych.

Ważnym postulatem jest likwidacja "ekobomby", a dokładnie dołów kwasowych na terenie byłej rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach, na co miałoby być przeznaczonych 5 milionów złotych. W tej sprawie Koperski złożył interpelacje. Pisał w niej, że "znajduje się tam skażony na powierzchni dwóch hektarów teren, tzw. dół kwasowy, oraz magazyn odpadów niebezpiecznych. Obszar ten powinien zostać dawno zrewitalizowany. Lokalni działacze na rzecz ochrony przyrody zwracają uwagę, że od wielu lat nikt nie próbuje nawet uporać się z problemem, jakim jest składowisko odpadów, które znajduje się w pobliżu miejsc publicznych, takich jak park, działki, domy jednorodzinne". Jednocześnie zaapelował do rządu o podjęcie odpowiednich działań. Na sprawę dołów kwasowych uwagę posła zwrócili członkowie grupy "Czechowiczanie dla przyrody".

Ważną kwestią dla posła Lewicy jest również sprawa remontu czechowickiego dworca kolejowego - chciałby on, aby rząd zdecydował się przeznaczyć na ten cel 28,5 milionów złotych.

Inne propozycje dotyczące regionu dotyczą m.in. przeznaczenia dodatkowych 600 milionów złotych na Beskidzką Drogę Integracyjną, czyli trasę łącząca Bielsko-Białą z Krakowem, a więc jednocześnie województwo śląskie i małopolskie. Z kolei dodatkowych 300 miliomów złotych według propozycji posła miałoby zostać przekazanych na trasą S-1 Bielsko-Kosztowy (Mysłowice).

Kolejnym ważnym postulatem, nie tylko da mieszkańców regionu, ale i licznie odwiedzających Beskidy turystów, jest apel o przeznaczenie 25 milionów złotych dla stacji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kaniowie, podobnie jak przeznaczenie 650 tysięcy złotych dla Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Parlamentarzysta zaproponował również, by 60 milionów złotych przeznaczyć na dofinansowanie procedur in-vitro dla 10 tysięcy par oraz zwiększenie dostępności do leczenia psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży (kwota 94 milionów złotych).

mp, raz / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.