Wiadomości

  • 30 listopada 2020
  • wyświetleń: 5094

Okna przed tynkami czy po? Na jakim etapie budowy montować okna?

Materiał partnera:

Budując dom, trzeba się mierzyć z wieloma problemami, o których istnieniu ma się małe pojęcie. Ekipy wykonawcze oczekują konkretnych i rzeczowych odpowiedzi, których czasami nie potrafi się udzielić. Jednym z takich problemów jest dylemat dotyczący tego, co powinno pojawić się w domu jako pierwsze. Okna czy tynki? Odpowiedź nie jest prosta i często zależy od wielu czynników.

Okna przed tynkami czy po? Na jakim etapie budowy montować okna?


Co powinno pojawić się pierwsze i od czego to zależy?Zastanawiając się nad najlepszym momentem na zamontowanie okien, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, do których między innymi należą:

  • Pora roku - najlepszy czas montażu okien może być różny, zależnie od tego czy prace mokre w budynku będą wykonywane zimą, czy podczas wiosny lub lata. Pierwsza sytuacja sprawia, że tynk może schnąć znacznie dłużej.
  • Materiał, z którego zostały wykonane okna - jest to kluczowy aspekt, który wpływa na moment montażu okien.
  • Preferencje i doświadczenie ekipy tynkarskiej - osoby zajmujące się tym zawodowo mają często własne zdanie i preferencje dotyczącego tego, kiedy w budynku powinny pojawić się okna.
  • Materiał okienny i jego znaczenie.


Zależnie od tego czy okna mają być wykonane z drewna czy z PCV, to czas ich montażu będzie różny. W połączeniu z porą roku i innymi czynnikami stwarza to wiele możliwych rozwiązań problemu czasu montażu okien. Różne materiały mogą się zachować w odmienny sposób, w zależności od wilgotności powietrza lub warunków atmosferycznych.

Okna PVC - po czy przed tynkami?Okna PVC (plastikowe) można montować w każdym momencie budowy. Nie chłonną one wilgoci tak jak okna drewniane i z tego powodu najczęściej są montowane przed wykonaniem prac mokrych, takich jak tynkowanie. W takim przypadku należy je dobrze zabezpieczyć folią, żeby nie uległy zabrudzeniu podczas wykończenia glifów okiennych. Jednak, jeśli z jakiegoś powodu ich montaż miałby się odbyć po wykonaniu prac mokrych, to jest to jak najbardziej możliwe.

Okna drewniane, przed czy po tynkach?W przeciwieństwie do PVC drewno jest materiałem, który może ulec uszkodzeniu w przypadku nadmiernej wilgotności powietrza we wnętrzu, która podczas tynkowania może sięgnąć nawet 90%. Z tego powodu okna drewniane najlepiej jest wstawiać po wykonaniu prac mokrych. W przypadku kiedy z jakiś powodów może to być utrudnione, to warto rozważać podzielenie prac mokrych na dwa etapy. Na początku warto położyć tynki na ścianach i wykonać inne potrzebne prace, następnie wstawić okna, a na samym końcu zająć się wykonaniem wykończenia glifów okiennych.

Jak podjąć decyzję o tym, na jakim etapie budowy wstawić okna?Szukając sposobu na rozwiązanie tego typu problemu najlepiej zapoznać się z opinią eksperta z dziedziny montażu okien, ekipy tynkarskiej lub producenta okien. Osoby takie mają doświadczenie i znają sprawdzone sposoby i metody rozwiązań nawet bardzo skomplikowanych problemów. Pomoże to uniknąć potencjalnych negatywnych skutków niewłaściwego montażu okien oraz problemów z wilgocią.