czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 2 grudnia 2020
  • 6 grudnia 2020
  • wyświetleń: 7021

Trudny czas dla bezdomnych. Straż miejska apeluje i publikuje zdjęcia

Zimowa aura stwarza zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia osób bezdomnych. To właśnie oni są najbardziej narażeni na wyziębienie organizmu, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do śmierci. Podobne zagrożenia dotyczą osób będących pod działaniem alkoholu. Niestety, w ostatnim czasie na pomoc dla jednego z bezdomnych było już za późno.

Trudny czas dla bezdomnych. Straż miejska apeluje i publikuje zdjęcia · fot. Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach


Podobnie jak w latach ubiegłych, strażnicy miejscy z Czechowic-Dziedzic podczas codziennych patroli sprawdzają klatki schodowe, dworce, opuszczone budynki. Kontrolują te miejsca, gdzie bezdomni mogą próbować schronić się przed wiatrem, mrozem czy deszczem. W przypadku napotkania takich osób proponują schronienie w specjalnych do tego przeznaczonych placówek.

Pomimo, iż funkcjonariusze informują bezdomnych o możliwości skorzystania z noclegowni czy innej placówki, często zdarza się, że osoby bezdomne odmawiają pomocy. - Może zdarzyć się tak, że nie uda nam się dotrzeć do wszystkich potrzebujących pomocy - zwraca uwagę straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach.

Dlatego też czechowicka straż miejska zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców gminy, aby nie pozostawać obojętnymi na los bezdomnych. - Warto zainteresować się tym, co się dzieje wokół nas, w szczególności losem sąsiadów, znanych nam osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych czy wymagających pomocy - podkreślają funkcjonariusze.

- Jeśli państwo nie możecie im pomóc, poinformujcie o nich lokalne Ośrodki Pomocy Społecznej lub policję czy straż miejską. Nie bądźcie obojętni także wobec nietrzeźwych. Jeden telefon nawet anonimowy, informujący o takiej osobie może uratować ją przed wychłodzeniem i zamarznięciem. Noc spędzona na wolnym powietrzu o tej porze roku przy dodatkowo osłabionym organizmie może skończyć się tragicznie - apeluje SM.

Wczoraj straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach przedstawiła również kilka zdjęć wykonanych podczas kontroli miejsc opuszczonych posesji na terenie naszej gminy. - Czasami funkcjonariusze muszą przedzierać się przez sterty odpadów, odchodów czy innych zanieczyszczeń, aby dostać się do takowej osoby. Czasami zdarza się, że na pomoc jest już za późno. Taka sytuacja spotkała strażników w poniedziałek, 30 listopada. Wtedy funkcjonariusze na jednej z opuszczonych posesji zastali zwłoki 67-letniego bezdomnego mieszkańca Czechowic-Dziedzic - relacjonuje czechowicka straż miejska.

Warto również przypomnieć, że z apelem o zwracanie uwagi na osoby bezdomne i niesienie im pomocy specjalny apel do mieszkańców gminy wystosował również Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach, o czym pisaliśmy tutaj. Ponadto mieszkańcy naszego miasta postanowili wspomóc bezdomnych i zorganizowali zbiórkę funduszy, które zostaną przeznaczone na ciepłe posiłki i ubrania dla osób, które nie mają domu. Finał akcji planowany jest na Wigilię świąt Bożego Narodzenia. Więcej o akcji można przeczytać tutaj.

mp / czecho.pl, źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.