czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 3 grudnia 2020
  • wyświetleń: 2516

W MBP trwa wystawa "2020 Rokiem zaślubin Polski z morzem"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

Za nami:

Do 18 grudnia w nowym gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach można oglądać wystawę "2020 Rokiem zaślubin Polski z morzem". Wystawa stanęła na początku listopada w budynku przy ulicy Paderewskiego, jednak jej zwiedzanie nie było możliwe przez kilka tygodni ze względu na zamknięcie bibliotek, spowodowane epidemią koronawirusa.

W MBP trwa wystawa "2020 Rokiem zaślubin Polski z morzem"
W MBP trwa wystawa "2020 Rokiem zaślubin Polski z morzem" · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Jak informuje Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, wernisaż wystawy oraz ekspozycja miały być częścią tegorocznych, skromnych ze względu na sytuację epidemiczną, miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Jednak od 9 listopada - decyzją rządu - biblioteki, podobnie jak inne placówki kultury, zostały zamknięte. Wystawa była dostępna jedynie na stronie internetowej czechowickiego magistratu.

Obecnie, w związku z otwarciem bibliotek z dniem 30 listopada, wystawę - z zachowaniem obowiązujących zasad reżimu sanitarnego - można oglądać w godzinach otwarcia czechowickiej MBP.

Warto również wspomnieć, że z okazji setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem nad stawem Kopalniok stanął obelisk upamiętniający to wydarzenie, o czym pisaliśmy tutaj. Miejsce jego postawienia nie było przypadkowe. To właśnie nad czechowickim "Kopalniokiem" odbywały się niegdyś organizowane przez Ligę Morską i Rzeczną, a następnie Ligę Morską i Kolonialną obchody Święta Morza. To tu - z inicjatywy miłośników morza skupionych w czechowickim kole Ligi działającym przy KWK "Silesia" - wybudowano latarnię morską oraz model niszczyciela ORP "Grom", które w okresie międzywojennym były atrakcją Czechowic-Dziedzic. Więcej o tym portal czecho.pl pisał tutaj w ramach cyklu "Historyczne ciekawostki".

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj