czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 4 grudnia 2020
  • wyświetleń: 3025

Ekologiczny asfalt będzie powstawał w czechowickim zakładzie Lotosu?

Konsorcjum badawcze, w skład którego wchodzi spółka Lotos Asfalt i Politechnika Gdańska podpisało pod koniec listopada umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie projektu "Ekologiczne asfalty". Jego celem jest stworzenie innowacyjnej nawierzchni, która przyczyni się do redukcji zanieczyszczeń powietrza w rejonie pasa drogowego. Wartość projektu to ponad 5 mln zł. Czy nowy produkt będzie powstawał w czechowickim zakładzie spółki Lotos Asfalt? Zapytaliśmy o to w biurze prasowym Lotosu.

Reklama

Ekologiczny asfalt produkowany w czechowickim zakładzie Lotosu
Ekologiczny asfalt będzie powstawał w czechowickim zakładzie · fot. Grupa Lotos


Projekt "Ekologiczne asfalty" powstał w odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach. W trosce o zdrowie ich mieszkańców, konsorcjum badawcze rozpoczęło prace nad innowacyjną nawierzchnią asfaltową modyfikowaną fotokatalizatorem, której stosowanie ma docelowo zredukować zawartość szkodliwych substancji (NOX, LZO) w rejonie pasa drogowego.

- Jednym z celów strategicznych Lotosu jest rozwój innowacyjnych rozwiązań budujących polską gospodarkę - podkreśla Zofia Paryła, p.o. prezesa Zarządu Grupy LOTOS. - Projekt opracowany wspólnie z Politechniką Gdańską, w który wpisany jest również aspekt środowiskowy, doskonale spełnia te założenia - dodaje.

- Fotokatalityczne systemy oczyszczania powietrza stanowią obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się technologii, ale nie są pozbawione wad i niedoskonałości - mówi prof. PG Anna Zielińska-Jurek z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej, która koordynuje projekt z ramienia uczelni. - Nasza technologia bazuje natomiast na innowacyjnych fotokatalizatorach hybrydowych, które zapewniają wyższą redukcję stężenia NOx w asfalcie pod wpływem promieniowania słonecznego, a dodatkowo umożliwiają degradację rakotwórczych związków organicznych do prostych i nieszkodliwych związków nieorganicznych - dodaje.

- Obecnie na rynku nie jest dostępna nawierzchnia drogowa posiadająca taką funkcjonalność - zwraca uwagę prof. Piotr Jaskuła z Katedry Inżynierii Drogowej PG, który również bierze udział w projekcie.

Wspólna koncepcja Lotos Asfalt i Politechniki Gdańskiej została wysoko oceniona przez ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Na ponad 55 projektów złożonych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój została sklasyfikowana na 6. miejscu, otrzymując pozytywną decyzję o dofinasowaniu. Wartość projektu to ponad 5 mln zł, z czego ok. 65 proc. będzie pochodzić z funduszy europejskich.

- W związku z tym, że nawierzchnie ulic w miastach są w ponad 90 proc. asfaltowe, takie rozwiązanie może w przyszłości poprawić jakość życia ich mieszkańców - mówi Cezary Godziuk, prezes Zarządu Lotos Asfalt. - Innowacje, zwłaszcza w zakresie ekologicznych technologii, są fundamentem rozwoju naszej firmy. Dlatego w tej kwestii stawiamy na bliską współpracę z renomowanym partnerem naukowym jakim jest Politechnika Gdańska - podkreśla prezes.

Spółka Lotos Asfalt posiada obecnie trzy ośrodki produkcyjne: w Gdańsku, Jaśle oraz w Czechowicach-Dziedzicach. Czy ekologiczny asfalt będzie powstawał w czechowickim zakładzie Lotosu? - Na dzień dzisiejszy trudno jest określać, w której fabryce będzie powstawał ten nowy produkt. Jest jednak szansa, że również w Czechowicach-Dziedzicach, ale wszystko zależy również od wyników prac konsorcjum badawczego. Konkretne decyzje będą podejmowane po zakończeniu badań nad ekologicznym asfaltem - dowiedział się portal czecho.pl w biurze prasowym grupy Lotos.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.