Wiadomości

  • 7 grudnia 2020
  • 13 grudnia 2020
  • wyświetleń: 3919

Zebrali 14 worków śmieci na półkilometrowym odcinku ulicy

Za nami kolejna akcja sprzątania miasta zorganizowana przez grupę "Czechowiczanie dla przyrody". W sumie, na półkilometrowym odcinku ulicy Hutniczej, miłośnicy przyrody w liczbie czterech mężczyzn, w dwie godziny zebrali 14 pełnych worków śmieci.

Zebrali 14 worków śmieci na półkilometrowym odcinku ulicy
Zebrali 14 worków śmieci na półkilometrowym odcinku ulicy · fot. Czechowiczanie dla przyrody


Ulica Hutnicza znajduje się w ścisłym centrum Czechowic-Dziedzic. To tutaj znajduje się Dworek Stara Cynkownia, Zakład Taboru PKP Cargo czy też Zbór Zielonoświątkowy "Nowe Życie". To właśnie okolice tej drogi postanowili posprzątać członkowie grupy "Czechowiczanie dla Przyrody" w miniony weekend. W sumie zebrano 14 pełnych worków śmieci, w tym 8 z plastikami, 5 ze szkłem oraz 1 z odpadami zmieszanymi. Każdy z worków miał 120 litrów pojemności.

- Codziennie jeździmy samochodami z domu do pracy i do sklepu. Nie zauważamy syfu jaki nas otacza, a jest tragicznie. Główne drogi są utrzymane we względnym porządku, ale boczne uliczki to jest dramat. Dominują butelki i puszki po alkoholu - mówi Mikołaj Siemaszko, jeden z administratorów grupy "Czechowiczanie dla przyrody" na Facebooku.

- Akcja nie odbyła się tylko po to, aby uwolnić kawałek naszej gminy z zalegających śmieci, chociaż to też jest bardzo ważny aspekt. Chcieliśmy pokazać Wam z jaką skalą mamy do czynienia. Nie zamierzamy w nieskończoność sprzątać po ludziach, którzy mają za nic dobro wspólne. Takie problemy powinny być rozwiązywane z poziomu samorządu i władz wyżej postawionych - zwraca uwagę miłośnik przyrody z naszego miasta.

- Na całej długości sprzątanej przez nas ulicy nie ma ani jednego kosza. Kolejna kwestia jest taka, że jako społeczeństwo dajemy przyzwolenie na śmiecenie. Rzucenie peta na ulicę jest ogólnie akceptowane. Czy rzucenie niedopałka w domu pod nogi jest normalne? To dlaczego rzucenie go na ulicę jest standardem? Najpierw pet, później guma do żucia, papierek z cukierka, butelka/puszka, stare buty, wiadro gruzu, opony telewizor, lodówka itd... - podkreśla Siemaszko.

Sprzątanie okolic ulicy Hutniczej to nie pierwsza akcja tego typu, która została zorganizowana w tym roku przez grupę "Czechowiczanie dla przyrody". Pod koniec lutego członkowie grupy posprzątali starorzecze Iłownicy przy ulicy Wierzbowej, o czym pisaliśmy tutaj. Tydzień później, z inicjatywy Iwony Stępień, przewodniczącej osiedla "Centrum", posprzątano również teren opuszczonej posesji przy ulicy Moniuszki - pisaliśmy o tym tutaj.

mp / czecho.pl

źródło: Czechowiczanie dla przyrody

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.