Wiadomości

  • 8 grudnia 2020
  • wyświetleń: 2069

Szczepienia przeciw COVID-19. Akcja informacyjna i profrekwencyjna

Rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać osoby dorosłe oraz dzieci w wieku od 12 lat. Do 12 grudnia każdy może zgłosić swoje uwagi do projektu. Z kolei 15 grudnia rząd planuje przyjąć gotową strategię.

Rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19
Rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19 · fot. Krystian Maj / KPRM


Założenia projektu narodowej strategii szczepień zaprezentowali minister-członek Rady Ministrów Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski, szef Centrum Analiz Strategicznych dr hab. Norbert Maliszewski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Darmowo i dobrowolnie

- Naszym celem jest przeprowadzenie programu szczepień, dzięki któremu mamy uzyskać odporność populacji - powiedział minister Michał Dworczyk. - Jest to jedna z największych operacji logistycznych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Cały proces będzie przeprowadzony w sposób przyjazny dla obywateli - dodał.

Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek:
• bezpiecznych i skutecznych,
• w wystarczającej ilości,
• w najkrótszym czasie,
• darmowych,
• dobrowolnych i
• łatwo dostępnych.

Dokument składa się z 9 rozdziałów opisujących m. in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy kolejność szczepień.

Propozycje zmian w programie szczepień można przesyłać pod adresem: konsultacje-koronawirus@kprm.gov.pl do soboty, 12 grudnia do godz. 10.00.

Akcja informacyjna i profrekwencyjna

Przed rozpoczęciem szczepień rząd planuje przeprowadzić dużą akcję informacyjną i profrekwencyjną. Wszystko po to, aby zachęcić do szczepień jak największą liczbę obywateli.

- Przygotowujemy kompleksowy pakiet informacyjny obejmujący kampanię medialną, serwis poświęcony szczepieniom oraz infolinię - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Tak, żeby każdy z nas mógł poznać szczegóły dotyczące szczepień - dodał.

Punkty szczepień przeciw COVID-19

Osoby zainteresowane zaszczepieniem będą mogły to zrobić:
• stacjonarnie w placówkach POZ,
• stacjonarnie w innych placówkach medycznych,
• przez mobilne zespoły szczepiące,
• w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych.
Wprowadzanie szczepionki do obiegu - jak to wygląda krok po kroku

Zatwierdzenie szczepionki na COVID-19 odbywa się za zgodą Komisji Europejskiej.

Szczepionka przeszła już m.in. szczegółowe badania laboratoryjne. Na obecnym etapie specjaliści z 27 krajów UE dokonują oceny dokumentacji. Następnie do 29 grudnia planowane jest głosowanie ekspertów z krajów członkowskich. Wspomniany proces zakończy się wydaniem decyzji przez Komisję Europejską.

Oznacza to, że proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r.

BM / czecho.pl

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj