Wiadomości
- 9 grudnia 2020
- wyświetleń: 1266
Dieta ketogeniczna - zasady, czy warto ją stosować?
Materiał partnera:
Dieta ketogeniczna staje się coraz bardziej popularna. Czy jest to naprawdę dobry sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów?
Na czym polega dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna polega na ograniczaniu węglowodanów do minimum. Będąc na tej diecie można natomiast bez zahamowań dostarczać organizmowi tłuszcze. Tłuszcz w tej diecie jest pojmowany jako podstawowy makroskładnik naszego jadłospisu. Przyjmuje się, że co najmniej 90% wszystkich dostarczanych w ciągu doby do organizmu składników powinny stanowić tłuszcze, 8% - białka, a resztę powinny zapełnić węglowodany pochodzące z warzyw.
Jedz tłuszcz i spalaj tłuszcz - takie hasło przyświeca zwolennikom diety ketogenicznej. Wprowadzenie organizmu w stan ketozy (stan rozpadu tłuszczów) sprawia, że tkanka tłuszczowa zacznie proces spalania swoich zapasów. U osób nie stosujących żadnej z diet, odżywiających się "klasycznie" węglowodany są źródłem energii. U osób będących na diecie ketogenicznej organizm poszukuje alternatywnych źródeł zdobywania energii, ponieważ węglowodany przyjmowane są w niewielkich ilościach, i to właśnie z tłuszczy tworzona jest energia. Decydując się na wprowadzenie tej diety do swojego życia warto wziąć pod uwagę fakt, iż należy koniecznie w dużych dawkach nawadniać organizm. Wypijanie 2 litrów wody to absolutne minimum! Dieta ketogeniczna może być urozmaicona poprzez wprowadzenie do niej rosołu lub bulionu warzywnego, który nawodni organizm i uzupełni minerały.
Dla kogo dieta ketogeniczna?
Dieta ta będzie idealna dla osób, które pragną szybko pozbyć się nadprogramowych kilogramów oraz dla wszystkich tych, którzy dbają o zwiększenie tkanki mięśniowej - a więc głównie dla osób ćwiczących na siłowni. Czy istnieją medyczne przesłanki do wprowadzenia tego rodzaju diety? Okazuje się, że może ona pomóc osobom borykającym się z lekooporną formą padaczki - około połowa młodych osób oraz dzieci z padaczką, która równocześnie wprowadziła dietę ketogeniczną, zauważyła spadek liczby napadów o niemal połowę, a efekt poprawy stanu zdrowia utrzymywał się nawet po odstawieniu takiej formy odżywiania. Osoby cierpiące na cukrzycę i korzystające z tej diety również zauważyły zmniejszenie insulinooporności. Wyeliminowanie cukrów z diety z pewnością sprawia, że stan chorego ulega poprawie.
Zalety i wady
Do zalet tejże diety z pewnością możemy zaliczyć to, że stan zdrowia i jakość życia ulega znacznej poprawie w przypadku osób chorych. U sportowców dieta ketogeniczna przynosi szybką i znaczącą redukcję tkanki tłuszczowej - należy jednak pamiętać o zachowaniu deficytu kalorycznego! Dietetycy są zgodni w ocenie tejże diety - plusem jest utrata tkanki tłuszczowej, wyrównanie glikemii, a także ustanie migren i bólów głowy. U osób traktujących dietę wyłącznie jako sposób na utratę wagi zauważa się szybkie chudnięcie połączone z brakiem uczucia głodu - zawdzięcza się to wprowadzenia do organizmu stanu ketozy. Więcej szczegółów na temat stosowania diety znajdziesz na https://dietetyk.guru/dieta-ketogeniczna-to-warto-wiedziec/.
Wady diety ketogenicznej to głównie dolegliwości ze strony układu pokarmowego - zaparcia, bóle brzucha czy biegunki są wynikiem praktycznie zredukowanej do zera podaży błonnika do organizmu. Przesada w stosowaniu tejże diety - zbyt długie z niej korzystanie może doprowadzić do rozwoju chorób takich, jak kamica moczanowa czy zwiększenie poziomu cholesterolu.