czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 9 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1125

Dieta ketogeniczna - zasady, czy warto ją stosować?

Materiał partnera:

Dieta ketogeniczna staje się coraz bardziej popularna. Czy jest to naprawdę dobry sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów?

Dieta ketogeniczna - zasady, czy warto ją stosować?
fot. pixabay.com


Na czym polega dieta ketogeniczna?Dieta ketogeniczna polega na ograniczaniu węglowodanów do minimum. Będąc na tej diecie można natomiast bez zahamowań dostarczać organizmowi tłuszcze. Tłuszcz w tej diecie jest pojmowany jako podstawowy makroskładnik naszego jadłospisu. Przyjmuje się, że co najmniej 90% wszystkich dostarczanych w ciągu doby do organizmu składników powinny stanowić tłuszcze, 8% - białka, a resztę powinny zapełnić węglowodany pochodzące z warzyw.

Jedz tłuszcz i spalaj tłuszcz - takie hasło przyświeca zwolennikom diety ketogenicznej. Wprowadzenie organizmu w stan ketozy (stan rozpadu tłuszczów) sprawia, że tkanka tłuszczowa zacznie proces spalania swoich zapasów. U osób nie stosujących żadnej z diet, odżywiających się "klasycznie" węglowodany są źródłem energii. U osób będących na diecie ketogenicznej organizm poszukuje alternatywnych źródeł zdobywania energii, ponieważ węglowodany przyjmowane są w niewielkich ilościach, i to właśnie z tłuszczy tworzona jest energia. Decydując się na wprowadzenie tej diety do swojego życia warto wziąć pod uwagę fakt, iż należy koniecznie w dużych dawkach nawadniać organizm. Wypijanie 2 litrów wody to absolutne minimum! Dieta ketogeniczna może być urozmaicona poprzez wprowadzenie do niej rosołu lub bulionu warzywnego, który nawodni organizm i uzupełni minerały.

Dla kogo dieta ketogeniczna?Dieta ta będzie idealna dla osób, które pragną szybko pozbyć się nadprogramowych kilogramów oraz dla wszystkich tych, którzy dbają o zwiększenie tkanki mięśniowej - a więc głównie dla osób ćwiczących na siłowni. Czy istnieją medyczne przesłanki do wprowadzenia tego rodzaju diety? Okazuje się, że może ona pomóc osobom borykającym się z lekooporną formą padaczki - około połowa młodych osób oraz dzieci z padaczką, która równocześnie wprowadziła dietę ketogeniczną, zauważyła spadek liczby napadów o niemal połowę, a efekt poprawy stanu zdrowia utrzymywał się nawet po odstawieniu takiej formy odżywiania. Osoby cierpiące na cukrzycę i korzystające z tej diety również zauważyły zmniejszenie insulinooporności. Wyeliminowanie cukrów z diety z pewnością sprawia, że stan chorego ulega poprawie.

Zalety i wadyDo zalet tejże diety z pewnością możemy zaliczyć to, że stan zdrowia i jakość życia ulega znacznej poprawie w przypadku osób chorych. U sportowców dieta ketogeniczna przynosi szybką i znaczącą redukcję tkanki tłuszczowej - należy jednak pamiętać o zachowaniu deficytu kalorycznego! Dietetycy są zgodni w ocenie tejże diety - plusem jest utrata tkanki tłuszczowej, wyrównanie glikemii, a także ustanie migren i bólów głowy. U osób traktujących dietę wyłącznie jako sposób na utratę wagi zauważa się szybkie chudnięcie połączone z brakiem uczucia głodu - zawdzięcza się to wprowadzenia do organizmu stanu ketozy. Więcej szczegółów na temat stosowania diety znajdziesz na https://dietetyk.guru/dieta-ketogeniczna-to-warto-wiedziec/.

Wady diety ketogenicznej to głównie dolegliwości ze strony układu pokarmowego - zaparcia, bóle brzucha czy biegunki są wynikiem praktycznie zredukowanej do zera podaży błonnika do organizmu. Przesada w stosowaniu tejże diety - zbyt długie z niej korzystanie może doprowadzić do rozwoju chorób takich, jak kamica moczanowa czy zwiększenie poziomu cholesterolu.