Wiadomości

  • 11 grudnia 2020
  • wyświetleń: 4027

Starosta Bielski wysłał wykaz "bomb ekologicznych" z powiatu do RDOŚ

Starosta Bielski, Andrzej Płonka, wysłał do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach wykaz potencjalnych historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Chodzi i "doły kwasowe" znajdujące się na terenie byłem Rafinerii Czechowice oraz składowisko odpadów niebezpiecznych na terenach w przeszłości należących do zakładu Terpen.

Doły kwasowe na terenie dawnej Rafinerii Czechowice
Doły kwasowe na terenie dawnej Rafinerii Czechowice · fot. Google Maps


Sprawę niebezpiecznych odpadów składowanych przy ulicy Pionkowej - to teren dawnych zakładów Terpen - oraz tzw. "dołów kwasowych" opisali szerzej dziennikarze Kroniki Beskidzkiej. Jak zauważyli redaktorzy tygodnika, praktycznie w samym centrum Czechowic-Dziedzic, tuż obok bloków mieszkalnych oraz szkół, znajdują się doły kwasowe, które powstały w latach 30. XX wieku. To właśnie tam do 1984 roku składano smoły porafinacyjne. W sumie w naszym mieście znajdowały się trzy doły kwasowe - dwa z nich zostały zlikwidowane, jednak jeden pozostał.

Doły kwasowe znalazły się na liście "bomb ekologicznych", które należy zlikwidować, już w 2009 roku, o czym portal czecho.pl pisał tutaj. Raport przygotował Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach. Innym z dużych problemów jest składowanie odpadów niebezpiecznych na terenie należącym w przeszłości do zakładów Terpenu, o czym nasz portal pisał tutaj.

Jak informuje Mikołaj Siemaszko z grupy "Czechowiczanie dla przyrody", sprawą zajął się Starosta Bielski, Andrzej Płonka. Jak wynika z pisma wysłanego do czechowiczanina, samorządowiec na początku października wysłał do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wykaz potencjalnych historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Wśród problemów wskazane są właśnie "doły kwasowe" oraz składowanie odpadów niebezpiecznych przy ulicy Pionkowej. Obecnie Starosta Bielski nie posiada decyzji wniosków i decyzji odnośnie tych miejsc.

- Po latach stagnacji jest to spory krok w kierunku uwolnienia naszego miasta od tych zanieczyszczeń. Dzięki wpisaniu obu tych miejsc na listę "historycznych zanieczyszczeń" znacznie łatwiej będzie pozyskać środki finansowe na ich rekultywację - podkreśla Mikołaj Siemaszko.

Do sprawy będziemy wracać.

mp / czecho.pl

źródło: Czechowiczanie dla przyrody

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.