czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 15 grudnia 2020
  • wyświetleń: 859

Rodzaje kredytów samochodowych - na który się zdecydować

Materiał partnera:

Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, można wybrać jeden z trzech dostępnych rodzajów tego produktu: ratalny, balonowy i jednoratowy. Na czym one polegają i który z nich wybrać? Odpowiedzi na to pytanie udzielamy w poniższym artykule.

Rodzaje kredytów samochodowych - na który się zdecydować


Standardowy kredyt ratalnyTo najpopularniejszy, najbardziej powszechny rodzaj kredytu samochodowego, który jest najczęściej wybierany przez klientów. Wynika to z jednej strony z jego prostoty, a z drugiej z szerokiej dostępności, ponieważ w odróżnieniu od pozostałych rodzajów kredytów samochodowych można go stosunkowo łatwo zaciągnąć i nie wymaga tak dużej zdolności kredytowej. Jego zasady i warunki przypominają zwykłe kredyty gotówkowe.

Zaciągając standardowy kredyt samochodowy, spłaca się go w równych, comiesięcznych ratach w ustalonej w umowie wysokości. W momencie uregulowania ostatniej transzy auto przechodzi formalnie w całości na własność kredytobiorcy. Nieskomplikowane warunki i szeroka dostępność standardowych kredytów samochodowych to ich niewątpliwe atuty, jednak należy mieć na uwadze mniej korzystne oprocentowanie niż w przypadku pozostałych rodzajów kredytów samochodowych.

Decydując się na standardowy kredyt samochodowy, należy zwrócić uwagę, czy bank wymaga dobrania dodatkowych produktów w zamian np. za niższe oprocentowanie, brak prowizji czy inne korzyści. Zdarza się bowiem, że otwarcie konta osobistego czy korzystanie z karty kredytowej określa się jako warunki zaciągnięcia kredytu samochodowego. W takiej sytuacji należy dokładnie sprawdzić oferowane dodatkowo produkty - aktualnie dostępne na rynku karty kredytowe można przejrzeć na stronie https://finanse.rankomat.pl/karty-kredytowe/.

Kredyt balonowyO ile standardowe kredyty ratalne są oferowane przez ogólnodostępne banki konsumenckie, o tyle kredyt balonowy można zaciągnąć w tzw. autobankach, które działają przy producentach aut. Na czym w takim razie polega kredyt balonowy? Na tym, że część jego wartości (np. 60%) spłaca się w zwykłych, comiesięcznych ratach, tak jak standardowy kredyt ratalny, a pozostałą należność zwraca się jednorazowo na sam koniec. Innym rozwiązaniem jest wymiana samochodu na nowy po spłaceniu części ratalnej i pozostawienie starego pojazdu w rozliczeniu.

Kredyt jednoratowyKredyt jednoratowy ma kilka wspólnych cech z balonowym, a jedną z nich jest fakt, że oferują go autobanki. Ponadto podobnie jak kredyt balonowy, jest on podzielony na dwie części, jednak ich proporcja jest inna i rozkłada się mniej po równo, tzn. 50% albo 60% zobowiązania spłaca się na początku okresu kredytowania, a pozostałą część - również w formie jednorazowej płatności - po upływie kilkunastu lub kilkudziesięciu miesięcy. Kredyt jednoratowy wymaga co prawda wniesienia dużego wkładu na starcie, jednak jego niepodważalną zaletą jest brak odsetek, tzn. można go zaciągnąć całkowicie za darmo.

W takim razie na który rodzaj kredytu samochodowego się zdecydować? Odpowiedź zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Jeżeli dysponujesz dużym zapasem gotówki i chcesz pożyczyć pieniądze jak najniższym kosztem, wybierz kredyt jednoratowy lub balonowy, które są znacznie tańsze niż standardowe oferty. Zwykły kredyt ratalny warto natomiast polecić osobom, które chcą spłacić zobowiązanie przez dłuższy czas w ramach równych rat.

Czy jednak rzeczywiście kredyt samochodowy to w naszej sytuacji rzeczywiście jedyne rozwiązanie? Niekoniecznie, ponieważ zakup auta da się sfinansować także ze środków pochodzących z kredytu gotówkowego. Istnieje też możliwość skorzystania z leasingu i po jego spłaceniu wykupienia pojazdu na własność.