czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 grudnia 2020
  • 27 grudnia 2020
  • wyświetleń: 5100

Skąd w Rudzicy św. Wendelin? Opowiada o tym nowa książka

Jesteście ciekawi, skąd w Rudzicy pojawił się kult świętego Wendelina? Lub dlaczego każdego roku 25 kwietnia z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bronowie wyrusza procesja do Doliny św. Wendelina? Może opowiedzieć Wam o tym najnowsza książka Towarzystwa Miłośników Rudzicy.

Reklama

wendelin, kaplica, rudzica
Kaplica w Dolinie św. Wendelina w Rudzicy · fot. www.cieszynskie.travel


Do znajdującej się w Rudzicy kaplicy św. Wendelina przybywają coraz liczniejsze z każdym rokiem grupy turystów i pielgrzymów. W urzekającej przyrodniczo okolicy odkrywają oni tajemniczego świętego, który od niemal dwóch wieków czczony jest przez wielu mieszkańców Rudzicy i okolic - to miejsce jako cel wycieczek wybierają również mieszkańcy gminy Czechowice-Dziedzice. Teraz powstała o nim przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Rudzicy książka: "Opiekun i przyjaciel. Przewodnik wokół kultu św. Wendelina w Rudzicy".

Skąd w Rudzicy wziął się kult św. Wendelina? Jak to się stało, że w urokliwej leśnej dolinie zbudowano w 1876 roku kaplicę, poświęconą pochodzącemu z Wysp Brytyjskich świętemu? Kim był ten tajemniczy Wendelin, żyjący na przełomie VI i VII wieku? W jakich innych miejscach na świecie żywy jest jego kult? Gdzie się warzy wyśmienite piwo św. Wendelina? O co proszą odwiedzający rudzicką kaplicę w zapisywanych w księgach tekstach? W jaki sposób mieszkańcy Rudzicy i okolic pielęgnują kulturową spuściznę i związane ze św. Wendelinem zwyczaje?

Skąd w Rudzicy św. Wendelin? Opowiada o tym nowa książka
Skąd w Rudzicy św. Wendelin? Opowiada o tym nowa książka · fot. Towarzystwo Miłośników Rudzicy


Odpowiedzi na te pytania - i wiele wiele innych ciekawostek - znaleźć można w liczącej aż 225 stron publikacji. Książka jest ilustrowana licznymi zdjęciami, znajdują się w niej także przetłumaczone z języka niemieckiego modlitwy do świętego. Całość jest świetnym opisem niezwykłej troski mieszkańców Rudzicy i okolic o przekazane przez poprzednie pokolenia dziedzictwo kulturowe.

Książka jest dość ważnym i obszernym kompendium wiedzy o świętym Wendelinie i jego kulcie. Dzięki niej możemy dowiedzieć się bardzo wielu ciekawostek na temat życia tego irlandzkiego świętego. Co ważne, jest opisana w prosty i przyjemny dla czytelnika sposób. Dowiadujemy się dzięki niej między innymi, skąd wziął się on w Rudzicy i dlaczego 25 kwietnia każdego roku odbywają się procesje z kościoła NSPJ w Bronowie do Doliny św. Wendelina.

Książkę można zamówić poprzez profil Towarzystwa Miłośników Rudzicy na Facebooku. Druk książki był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Jasienicy. Gdzie znajduje się Dolina św. Wendelina wraz z kaplicą? Pokazuje to poniższa mapa.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.