Wiadomości

  • 21 grudnia 2020
  • wyświetleń: 5071

[WIDEO] Trwa remont linii kolejowej z Czechowic-Dziedzic do Trzebini

Przebudowa węzła Czechowice-Dziedzice to nie jedyna duża inwestycja kolejowa w naszym regionie. Trwa również remont linii kolejowej nr 93 na odcinku od naszego miasta do Trzebini, dzięki której pociągi pojadą szybciej między innymi do Oświęcimia i Krakowa.Obecny postęp prac widać na powyższym filmiku. W trzecim kwartale tego roku główne prace remontowe trwały w okolicach stacji JBrzeszcze Jawiszowice, a na zachód od tego przystanku badana jest obecnie odporność podtorza na nacisk, a w Jaźniku przebudowywane są okolice stacji kolejowej. W Dankowicach wzmacniano grunt pod nowy tor za pomocy wiertnicy, a w Kaniowie trwały modernizacje wiaduktów kolejowych nad ulicą Ludową oraz nad rzeką Białą.

Dzięki pracom PLK czas przejazdu z Trzebini do Czechowic - Dziedzic skróci się o ok. 30 minut, obecnie wynosi ok.1 godz. i 30 min. Podniesienie standardów podróżowania będzie osiągnięte dzięki przebudowie 10 stacji i przystanków: Chrzanów, Chrzanów Śródmieście, Chełmek Fabryka, Gorzów Chrzanowski, Oświęcim, Brzeszcze, Brzeszcze Jawiszowice, Jawiszowice Jaźnik, Dankowice, Kaniów. Na zmodernizowanych peronach będą nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne. Dla osób niedowidzących przewidziano system tzw. ścieżek dotykowych. W Chrzanowie i Oświęcimiu windy ułatwią komunikację wszystkim podróżnym.

Prace realizowane są z listy Krajowego Programu Kolejowego. Umowę za 303 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót na odcinku Trzebinia - Oświęcim podpisano 2 października 2017 r. Umowę za 495 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót na odcinku Oświęcim - Czechowice - Dziedzice, podpisano 27 sierpnia 2019 roku. Inwestycje wchodzą w skład projektu: "Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia - Zebrzydowice", współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 5.1-12). Dofinansowanie unijne wynosi 686 518 646,97 PLN (netto). Zakończenie robót planowane jest w 2021 roku.

mp / czecho.pl

źródło: PKP PLK

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.