Wiadomości

  • 23 grudnia 2020
  • 27 grudnia 2020
  • wyświetleń: 3478

UM zacieśnia współpracę z fundacją "Mam kota na punkcie psa"

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach zacieśnia współpracę z fundacją "Mam kota na punkcie psa", która działa na terenie naszej gminy oraz okolic. Dzięki temu jest szansa, że w naszym mieście powstanie przytulisko dla bezdomnych psów i kotów.

kot, koty
UM zacieśnia współpracę z fundacją "Mam kota na punkcie psa" · fot. freeimages.com


- Ze swojej strony zadeklarowałem otwartość i pomoc dla podejmowanych przez Fundację działań na rzecz poprawy losu zwierząt bezdomnych na terenie naszej gminy. Ponieważ - o czym jestem głęboko przekonany - wszystkim nam leży na sercu dobro zwierząt, zaproponowałem ścisłą współpracę Urzędu Miejskiego z Fundacją Pani Sztender - napisał na swoim profilu na Facebooku Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

- Mam nadzieję, że pracując wspólnie, będziemy mogli zrobić dla bezdomnych zwierząt więcej i działać szybciej. Niewykluczone, że efektem naszej współpracy będzie nawet utworzenie w Czechowicach-Dziedzicach przytuliska - tymczasowego azylu dla bezdomnych psów i kotów, które miałaby poprowadzić Fundacja. Takie są nasze ustalenia, a ja podtrzymuję swoją deklarację o gotowości do wspólnej realizacji takiego zadania - dodał samorządowiec.

pies
UM zacieśnia współpracę z fundacją "Mam kota na punkcie psa" · fot. pixabay.com


- W sprawie miejskiego przytuliska w Czechowicach-Dziedzicach mieliśmy spotkanie w UM w czwartek, 17 grudnia z urzędnikami. Przedstawiliśmy wstępnie kilka propozycji jak przygotować się do tego przedsięwzięcia. Na razie jednak, aby działać dalej w temacie czekamy na odpowiedź Burmistrza Pana Mariana Błachuta na złożone w dniu 30 listopada pismo określające zasady współpracy Urzędu z Fundacją - napisała z kolei Anna Sztender, prezes fundacji "Mam kota na punkcie psa" na Facebooku organizacji.

- Temat jest nowy, wymagający ogromnej i złożonej pracy dlatego ważne są więc odpowiednie umocowania prawne oraz logistyka kolejnych i poszczególnych działań. Wiemy też, iż w przyszłym roku ruszy pierwsza pula pieniędzy na czipowanie oraz kastracje zwierząt właścicielskich. Uważamy to za bardzo dobre rozwiązanie dla problemów z bezdomnością zwierząt w naszej gminie - dodała prezes.

logo fundacja mam kota na punkcie psa pies zwierzęta
Logo fundacji "Mam kota na punkcie psa" · fot. facebook.com/mamkotanapunkciepsa


- W założeniu ilość środków publicznych nie będzie większa niż dotychczas a planowane jest poprzez wdrożenie rozwiązań np. czipowania i kastracji sukcesywne zmniejszenia wydatków związanych z kosztami bezdomności zwierząt w naszej Gminie. Nie mniej ważna jest oczywiście poprawa dobrostanu zwierząt. Fundacja dzięki realizacji swoich celów statutowych dodatkowo wzmocni kapitałem ludzkim oraz finansowym a także możliwościami logistycznymi realizację tego przedsięwzięcia - podsumowała Sztender.

Jak zwróciła uwagę prezes czechowickiej fundacji, do zadań własnych gminy należy opieka nad bezdomnymi zwierzętami i przeciwdziałanie bezdomności wynikający z zapisów ustawy o ochronie zwierząt. Realizację tego zadania finansowana jest tylko z środków gminy, czyli jej mieszkańców.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.